Aiglos

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Aiglos

Śląski Klub Fantastyki

Aiglos.jpg
Rok powstania 2004
ISSN 1732-2375
oficjalna strona

"Aiglos" - Almanach Tolkienowski, pismo Sekcji Tolkienowskiej Śląskiego Klubu Fantastyki, poświęcone twórczości J.R.R. Tolkiena i związanych z nią produktów. Nazwa pochodzi z wymyślonego przez Tolkiena sindarińskiego słowa i w języku polskim oznacza "Śnieżny Cierń". W świecie trylogii "Władca pierścieni" nazwę tę nosiła włócznia Gil-Galada oraz rosnący w Śródziemiu krzew o białych kwiatach, będący symbolem piękna i zwycięstwa dobra nad złem. Pierwszy numer almanachu pojawił się w 2004 roku jako półrocznik. Po opublikowaniu "Aiglosa" w czerwcu 2011 roku zmieniła się częstotliwość wydawania i od tej pory jest on rocznikiem. Do tego czasu ukazało się 16 regularnych numerów czasopisma oraz jeden numer specjalny.

Historia

"Aiglos" powstał na fali popularności trylogii "Władca pierścieni" J.R.R. Tolkiena, przypomnianej przez ekranizacje Petera Jacksona. W 2003 roku aktywność fanów obejmowała m.in. tworzenie stron internetowych inspirowanych książkami i filmami, wymianę opinii na forach i listach dyskusyjnych, organizację spotkań i konwentów (Tolk Folk), lecz brakowało pisma, które komentowałoby to, co dzieje się w środowisku tolkienowskim w kraju i na świecie i które prezentowałoby studia nad Śródziemiem a także twórczość fanów. Stworzenie pisma motywowano również chęcią stworzenia forum dyskusji dla polskich tolkienologów i tolkienistów. Od początku almanach był wydawany pod egidą Śląskiego Klubu Fantastyki.

Nadając pismu nazwę zastanawiano się nad jedną z dwóch wersji pisowni słowa Aiglos. W "Silmarilionie" i "Niedokończonych opowieściach" pojawiało się, również poprawne, Aeglos. Zdecydowano się jednak na bardziej popularną wersję. Od początku "Aiglos" nastawiony był na prezentację artykułów i esejów z zakresu szeroko pojętej tolkienistyki i tolkienologii. W polu zainteresowań znajdowały się zarówno teksty popularyzatorskie, jak i prace typowo naukowe. W założeniach miała to być najlepsza zdaniem redaktorów twórczość fanów, w tym grafiki, poezja, recenzje dzieł krajowych i zagranicznych, fanfiki, itp. oparte na książkowym świecie J.R.R. Tolkiena.

Redakcja

  • Redaktor Naczelny - Anna Adamczyk-Śliwińska
  • Artykuły i eseje - Michał Leśniewski
  • Opowiadania fanowskie - "Kasiopea"
  • Redaktor d/s tłumaczeń - Agnieszka Sylwanowicz
  • Grafika - "Kasiopea" , Karolina Stopa-Olszańska, Katarzyna Wojdak
  • Skład - Tomasz Fruń, Karolina Stopa-Olszańska
  • Korekta - Zofia Stanecka, Katarzyna Staniewska, Janina Stasiszyn

Stali współpracownicy:

  • Agata Borkowska, Joanna Cheda, Małgorzata Dzikowska, Marcin Gugulski, Tadeusz Andrzej Olszański

Bibliografia

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony