Andrzej Ziemowit Zimowski

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Andrzej Ziemowit Zimowski
Andrzej ziemowit zimowski.jpeg
Data i miejsce urodzenia 15 października,1931
Warszawa
Narodowość Polska

Andrzej Ziemowit Zimowski ur. 15 października 1931 w Warszawie. W 1954 ukończył Wydział Chemii na Politechnice Łódzkiej. W 1978 otrzymał dyplom magistra polityki społecznej na UW. Dyrektor Instytutu Przemysłu Gumowego (1972-1977) w Pias¬towie i Zjednoczenia „Stomil" w Łodzi. Od 1977 do 1983 dyrektor Zespołu Przemysłu Chemicznego, Lekkiego i Drzewnego Komisji Planowania w Warszawie.

Swoje artykuły o tematyce gospodarczej zamieszczał w „Perspektywach" i w „Życiu Gospodarczym". Autor słuchowisk emitowanych na antenie PR. Debiutował w Gimnazjum fantazji w 1959 (teksty nagrywane na żywo) w Rozgłośni Poznańskiej PR. Kolejne opowiadania publikował w „Perspektywach" (1970). W marcu 1984 PR nadało jego słuchowisko BAZ-100 wzywa Ziemię (II nagroda w Jconkursie IV Programu PR „Między fantazją a nauką"). W 1983 wspólnie z Wiesławem Porzyckim wydał powieść fantastycznonaukową dla dzieci Zagadka drugiego brzegu (KAW, W.), ukazującą kierunki rozwoju techniki i życia na Ziemi.

W sumie Zimowski jest autorem jedenastu książek, kilkudziesięciu opowiadań, dwudziestu słuchowisk radiowych, wielu artykułów w periodykach i prasie codziennej oraz laureatem kilkudziesięciu nagród literackich. Jego ostatni zbiór - Śmiertelna pułapka - zawiera kilka opowiadań o tematyce science fiction.

Twórczość fantastyczna

Opowiadania

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony