Asowie

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
fiction

ASOWIE — w mitologii nordyckiej, obok Wanów, jedna z dwóch ras bogów.

Rodowód

Protoplastą rodu Asów był bóg Buri, który powstał z lodu zlizywanego przez boską krowę, Audhumlę na początku świata. Począł on syna, Borra. Ze związku Borra z olbrzymką Bestlą narodził się bóg Odyn oraz We i Wili. Do rodu Asów należeli więc Odyn, We i Wili a następnie Thor, Baldr, Tyr, Bragi, Höd, Heimdall, Hoenir, Widar, Wali, Forseti, Ull. Spośród nich najważniejsi byli Odyn, Tyr oraz Thor.

Miejsce

Siedzibą Asów był Asgard.

Charakterystyka

Podczas kiedy domeną Wanów była wegetacja, a więc zarówno szeroko pojęta płodność wszelkiego rodzaju, w tym i urodzaj, Asom przynależała funkcja bóstw związanych z władzą, prawem oraz wojną. I im jednak kwestia urodzaju nie była całkowicie obca.

Wojna Asów z Wanami

Jednym z najważniejszych wydarzeń była walka do jakiej doszło pomiędzy rodem Asów a Wanów. Wanowie domagali się takiej samej czci i ofiar ze strony ludzi, jakiej doznawali Asowie. W związku z tymi wydarzeniami pewnego dnia w siedzibie Asów, Asgardzie, pojawiła się wieszczka Gullweig, wśród Asów i ludzi robiąc prawdziwe zamieszanie, z czego wśród tych ostatnich w Midgardzie, pod imieniem Heidr, wprowadziła własny kult. I ludziom o bogom niosła złoto, upojenie zarówno miłosne jak i alkoholowe oraz magię. Nie obce jej były także, charakterystyczne dla Wanów, związki kazirodcze, oparte na inceście. Asowie, przebiwszy ją włócznią, trzy razy próbowali spalić Gullweig jednak ta za każdym razem się odradzała. Wywołało to niepokój i interwencję w jej sprawie Wanów. Jednak to Odyn rozpoczął walkę, na znak poświecenia sobie Wanów rzucając włócznią. Walka była wyrównana, względnie według niektórych źródeł Wanowie zdołali sforsować mury Asgardu i uzyskali chwilową przewagę. Koniec końców doszło do zawarcia pokoju. Na jego znak bogowie napluli do kotła i tak to powołali do życia nową istotę – Kwasira. Doszło również do wymiany zakładników. Frey oraz Njörd a z nimi także towarzysząca Freya mieli odtąd zamieszkać w Asgardzie. Z Asami pozostał również Kwasir. Dwóch zakładników otrzymali od Asów Wanowie. Byli to Mimir oraz Hoenir.

Literatura

  • Szrejter A., Mitologia Germańska, Warszawa 1997.
  • Piekarczyk S., Mitologia germańska, Warszawa 1979.
  • Mitologie świata. Ludy skandynawskie, Kraków 2007.
  • Kempiński A. M., Słownik mitologii ludów indoeuropejskich, Poznań 1993.
  • Słupecki L. P., Mitologia skandynawska w epoce Wikingów, Kraków 2003.
  • Kempiński A. M., Ilustrowany leksykon mitologii Wikingów, Poznań 2003.
  • Sturluson S., Edda Prozaiczna, Sandomierz 2007.*Edda Poetycka, Wrocław 1986.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony