Awantury na tle powszechnego ciążenia

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Awantury na tle powszechnego ciążenia

Tomasz Lem

Awantury na tle powszechnego.jpg
Język oryginału polski
Forma Nonfiction
I wydanie polskie 2009
Wydawca Wydawnictwo Literackie
Oprawa twarda
ISBN 978-83-08-04379-0
Kupisz w: Solarisnet.pl


W jakich sytuacjach Stanisław Lem używał słów "kapeluch" i "drumla"?

Którą płytę Beatlesów lubił najbardziej? Na czym według wielkiego pisarza polegało "czytanie diagonalne"? Jaki był jego pierwszy samochód?

Tomasz Lem w Awanturach na tle powszechnego ciążenia wspomina swego ojca. Dzięki licznym anegdotom i barwnie odmalowanym scenom z życia codziennego możemy na wybitnego pisarza spojrzeć w zupełnie nowy sposób. Stanisław Lem jawi się w tej książce nie tylko jako autor światowych bestsellerów, ale także jako zapalony narciarz, domorosły mechanik i konstruktor elektrycznych silników, niesforny łasuch, chowający za meblami papierki po cukierkach, a przede wszystkim jako ojciec.

Tomasz Lem osiągnął rzecz niezwykłą - unikając patosu stworzył w Awanturach... bardzo szczery obraz więzi łączących go z ojcem. Nie brakuje tu wzruszających historii, ale jednocześnie nie są to historie wyłącznie sentymentalne. Tomasz Lem potrafi na swojego ojca spojrzeć także krytycznym okiem. Mimochodem, na marginesie snutych wspomnień, udało się przywołać klimat lat 70-tych i 80-tych, lat, które nie były łatwe, ale dla wielu pozostaną w pamięci jako lata cudownego dzieciństwa.

Na kartach książki przewijają się znakomite postaci życia kulturalnego, m.in. Sławomir Mrożek, Jan Józef Szczepański i prof. Jan Błoński. Pojawia się również bestsellerowy pisarz Jonathan Carroll. W Awanturach... opublikowane po raz pierwszy zostaną także archiwalne limeryki Stanisława Lema oraz nieznane wcześniej wakacyjne zapiski matki autora - Barbary Lem.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony