Bernard Cornwell

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bernard Cornwell
Bernard cornwell.jpg
Data i miejsce urodzenia 23 lutego,1944
Londyn
Narodowość Anglia
Strona domowa

Bernard Cornwell (ur. 1944) – angielski pisarz, autor thrillerów i powieści historycznych,,a także historycznej fantasy mieszkający na stałe w USA.

Urodzony w Londynie w 1944 roku, matka była Angielką, zaś ojciec kanadyjskim lotnikiem. W dzieciństwie został adoptowany przez angielską rodzinę. Karierę zaczynał jako dziennikarz BBC. Zakochał się w Amerykance i wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Nie uzyskawszy pozwolenia na pracę, zajął się pisaniem – tylko to zajęcie nie wymagało posiadania zielonej karty.

Najbardziej znanym cyklem powieści Bernarda Cornwella są przygody angielskiego żołnierza Richarda Sharpe'a, rozgrywające się w czasach napoleońskich. Ukazało się dotąd 21 powieści oraz 3 zbiory opowiadań wydanych w ponad 10 milionach egzemplarzy. Pomysł na Sharpe'a zrodził się w zimie 1980 roku. Początkowo autor zakładał, że napisze dziesięć lub jedenaście książek, jednak czytelnicy skłonili go do kontynuacji serii.

Cornwell uchodzi za mistrza militarnych opisów.

Bernard Cornwell zachęcony sukcesem przygód Sharpa stworzył jeszcze inne cykle powieści historycznych. Oparty na historii Sasów walczących z Wikingami w IX wieku jest cykl o przygodach Uhtreda (obecnie 6 tomów). Czwarta część tego cyklu znalazła się w 2008 roku w pierwszej dziesiątce bestsellerów New York Times w USA. Z kolei trylogia o poszukiwaniu świętego Graala, rozgrywająca się w czasie wojny stuletniej opowiada historię angielskiego łucznika. Bierze udział w wojnie Francji z Anglią, m.in. w trakcie słynnej bitwy pod Crécy w 1346 roku.

W dowód uznania dla jego twórczości królowa Elżbieta II z okazji swych 80. urodzin w czerwcu 2006 r.nadała Bernardowi Cornwellowi Order Imperium Brytyjskiego.


Spis treści

The Grail Quest

The Warlord Chronicles

Powieści

  • Stonehenge, 2000 B.C.: A Novel (2000)

Opowiadania

  • from Excalibur (1997) fragment

Źródło

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony