Brunhilda

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
fiction
nic nie znaleziono

BRUNHILDA – w germańskiej Pieśni o Nibelungach królowa Islandii, jej odpowiednikiem w mitologii nordyckiej i w Sadze o Wölsungach jest Brynhilda.

Rodowód

Brunhilda wyszła za mąż za króla Burgundów, Gunthera.

Historia

Nim jednak doszło do zaślubin Brunhilda postawiła warunek – mężczyzna, który chciałby pojąć ją za żonę, musi najpierw pokonać ją w atletycznych zawodach. Dotąd wszyscy ponieśli kleskę i zostali skazani na śmierć. Brunhilda zostaje oszukana przez króla Burgudnów Gunthera pod którego, za pomocą podstępu, podszywa się Zygfryd. Wykorzystawszy czapkę niewidkę pokonuje Brunhildę w zawodach. Podczas nocy poślubnej Brynhilda przeczuwa podstęp i pokonuje męża w łóżku. I po raz drugi zostaje oszukana i pokonana następnej nocy, kiedy to Zygfryd znów pojawia się w łóżu, podszywając się pod Gunthera. Brunhilda i Zygfryd nie dzielą jednak ze sobą łóża.

W jakiś czas po ślubie podczas sprzeczki z Krymhildą, małożonką Zygfryda, Brunhilda dowiaduje się, że została oszukana. Knuje zemstę. Do spisku przeciwko Zygfrydowi wciąga Hagena. W efekcie Zygfryd ginie podstępnie zamordowany przez Hagena – podczas posilania się wodą ze źródła, zabity strzałą wycelowaną między łopatki, w jedyne, słabe miejsce bohatera, które nieopatrzenie wyjawiła Hagenowi, Krymhilda.

Brunhilda w fantastyce

Postać Brunhildy pojawia się w filmach Fritza Langa z 1924 roku, Nibelungi: Śmierć Zygfryda oraz Nibelungi: Zemsta Krymhildy, w filmie Pierścień Nibelungów z 2004 w reżyserii Uli Edela.

Literatura

  • Davies N., Europa, Kraków 2003.
  • Szyrocki M., Dzieje literatury niemieckiej, Warszawa 1969, t. 1.
  • Kempiński A., Ilustrowany leksykon mitologii Wikingów, Poznań 2003.

(aut. Izabela Ozga)

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony