Carl Sagan

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Carl Edward Sagan
Sagan.jpg
Data i miejsce urodzenia 9 listopada,1934
Nowy Jork
Data i miejsce śmierci 20 grudnia 1996
Seattle
Narodowość USA
Ważne dzieła Kontakt
Nagrody
nagroda Pulitzera, nagroda Emmy

, nagroda Peabody , Medal Oersteda


Carl Edward Sagan (ur. 9 listopada 1934 w Nowym Jorku, zm. 20 grudnia 1996 w Seattle) – amerykański astronom i popularyzator nauki, pionier w dziedzinie egzobiologii. Profesor astronomii i nauk kosmicznych w Laboratorium Badań Planetarnych w Cornell University. Jego rodzice byli Żydami, ojciec przybył do Stanów Zjednoczonych z Ukrainy, z Kamieńca Podolskiego. W wieku 25 lat uzyskał doktorat z astronomii i astrofizyki.

Był współzałożycielem The Planetary Society i Committee for the Scientific Investigation of Claims Of the Paranormal Wspierał projekt SETI (the Search for Extraterrestrial Intelligence – poszukiwanie pozaziemskiej inteligencji). Światowy rozgłos uzyskał jako autor książek popularnonaukowych oraz współautor i prowadzący serial telewizyjny Cosmos. Na podstawie jego powieści Kontakt w 1997 powstał film o tym samym tytule z Jodie Foster w roli głównej.

Płyta pamiątkowa dedykowana Carlowi Saganowi umieszczona na terenie Brooklińskiego Ogrodu Botanicznego, Nowy Jork, USA.

Sagan był związany z amerykańskim programem kosmicznym od chwili jego powstania. Począwszy od 1950 roku, pracował jako doradca NASA, gdzie jednym z jego obowiązków były odprawy astronautów z Apollo przed ich lotem na Księżyc.

Sagan przyczynił się do wielu misji kosmicznych sond międzyplanetarnych, które badały system słoneczny; organizował eksperymenty w wielu misjach.

Zaprojektowane przez Carla Sagana listy do kosmicznych braci umieszczone na sondach opuszczających układ słoneczny.

Carl Sagan wpadł na pomysł umieszczania uniwersalnych przesłań - listów do kosmicznych braci - na statkach, które docelowo miały opuścić układ słoneczny, a które potencjalnie mogłyby być przechwycone i zrozumiane przez ETI.

Wiadomości zostały zamontowane na sondach Pioneer 10 i Pioneer 11 w postaci pozłacanych płyt oraz na sondach Voyager 1 i Voyager 2 w postaci płyt z zapisem audio.

Razem z Frankiem Drakem opracował wysłaną radioteleskopem w Arecibo wiadomość (patrz: SETI


Powieści

Nonfiction

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony