Chochlik

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
fiction
John Dickson Batten, More English Fairy Tales 1894
CHOCHLIK - niewielka, ale złośliwa istota z folkloru celtyckiego. Niekiedy utożsamiana z wróżką, łączona także ze skrzatem i leprechaunem.

Chochliki odznaczały się niskim wzrostem. Miały ogniście rude włosy, odstające uszy i zeza. Ich ubiór był barwy zielonej bądź czerwonej. Wraz z wróżkami i elfami zamieszkiwały krainę nie z tego świata, zwaną niekiedy krainą wróżek.

Złośliwość była wpisana w naturę chochlików. Istoty te płatały ludziom figle. Mówiono, że nocą kradły konie, by rano odprowadzić zamęczone zwierzęta, ze splątanymi grzywami na miejsce. Chochliki lubiły także zwodzić podróżnych. Rzucały urok na określone miejsce, z czego szczególnie ceniły sobie wrzosowiska, tak by wędrujący człowiek za nic nie mógł znaleźć drogi do domu. Jeden ze znanych chochlików, buggane, był zmiennokształtnym.

Wierzono, że chochliczy urok można odwrócić. W tym celu należało nałożyć ubranie na lewą stronę. Nie dawało to jednak gwarancji sukcesu - wielu podróżnych przepadło na zawsze. Chochlika można też było przekupić miską mleka bądź talerzem pełnym jedzenia. Ponoć były wtedy skłonne pomóc w gospodarstwie.

Literatura

  1. J. Sherman, Storytelling. An Encyclopedia of Mythology and Folklore, Nowy York 2011.
  2. A. Z. Kronzek, E. Kronzek, Księga wiedzy czarodziejskiej, Poznań 2008.
  3. P. Monaghan, The Encyclopedia of Celtic Mythology and Folklore, New York 2004.
  4. Mitologie świata. Celtowie, pod red. J. Kałużna-Ross, Warszawa 2007.
  5. J. Matthews i C. Matthews, Mitologia Wysp Brytyjskich, Poznań 1997.

(aut. Izabela Ozga)

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony