Cwn Annwn

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
fiction

CWN ANNWN — w mitologii celtyckiej, a konkretniej walijskiej, obok Cu Sith i czarnych psów, rodzaj psów z tamtego świata, w chrześcijaństwie znany pod nazwą Piekielnych Ogarów.

Nazwa

Cwn Annwn, oznacza Ogary, Psy z Annwn, czyli celtyckiego tamtego świata. W czasach chrześcijańskich, obok Piekielnych Ogarów, zwane były także Ogarami Gabriela i Zębiastymi.

Miejsce i czas

Jak na to wskazuje ich nazwa należały do Annwn, czyli celtyckiego tamtego świata. Jako Piekielne Ogary, należące do Dzikiego Łowu ukazywały się jako część widmowego orszaku na nocnym, burzowym niebie, szczególnie w święto Jule.

Wygląd

Miały białe umaszczenie i czerwone uszy. Ta ostatnia barwa określała ich przynależność do tamtego świata i była ogólną cechą charakterystyczną wszystkich zaświatowych psów, nie tylko Cwn Annwn.

Charakterystyka

Cwn Annwn były ogarami Annwana, władcy Annwnu, czyli tamtego świata. Podczas polowania zobaczył je Pwyll. Ich ujadanie słychać było z daleka. Ich zobaczenie było uważane za omen śmierci. W czasach chrześcijańskich, przyjmując nowe miano Piekielnych Ogarów, weszły do orszaku Dzikich Łowów, będący zapowiedzią nieszczęścia.

Literatura

  • Bartnik Agnieszka, Zarys wierzeń plemion celtyckich, Kraków 2013.
  • Matthews C.; Matthews J., Mitologia Wysp Brytyjskich, Poznań 1997.
  • Sherman J., Storytelling: An Encyclopedia of Mythology and Folklore, USA 2008.

(aut. Izabela Ozga)

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony