Cylinder O'Neill'a

Z encyklopediafantastyki.pl
(Przekierowano z Cylinder McKendree)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
science
Artystyczna wizja przedstawiająca wnętrze Cylindra O'Neilla. Źródło: Internet.

Cylinted O'Neilla, zwany także kosmiczną kolonią Wyspa Trzy, to rozwiązanie megastruktury zaproponowane przez amerykańskiego fizyka Gerarda K. O'Neilla w 1976 roku. Według autora koncepcji, taki cylinder będzie możliwy do wykonania jeszcze w 21 wieku dzięki surowcom z Księżyca.

Cylinder O'Neilla to układ dwóch rotujących w przeciwnych kierunkach, cylindrycznych struktur o średnicy 8 km i długości 32 km każda, połączonych systemem łożyskowym.

Wewnętrzne ściny cylindrów, dzięki odpowiedniej rotacji, stanowią miejsce występowania sztucznej grawitacji, która zanika wzdłuż osi rotacji cylindra.

Cylinder O'Neilla to rozwiniecie wcześniejszych i znacznie mniejszych konstrukcji podobnego typu nazwanych Wyspa jeden i Wyspa dwa

Konstrukcja podobna do cylindra O'Neilla została opisana już w 1973 roku przez Arthura C. Clarke'a w powieści Spotkanie z Ramą (tyt. oryg. ang. Rendezvous with Rama)


Cylinder McKendree

Większą wersją Cylindra O'Neilla jest zaproponowana w roku 2000 przez inzyniera Toma McKendree. Jego habitat składa się z pary przeciwnie wirujących cylindrów, które zapewniają kontrolę orientacji. Mckendree zaproponował także użycie nanorurek w miejsce konstrukcji stalowej.

W swoim projekcie McKendree zaproponował, że siedlisko będzie składać się z dwóch cylindrów o promieniu około 460 km oraz 4600 km długości, co daje powierzchnię mieszkalną 13 milionów kilometrów kwadratowych, czyli prawie tyle obszaru jak Rosja.

Zobacz też:

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony