ETI

Z encyklopediafantastyki.pl
(Przekierowano z Cywilizacja pozaziemska)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
science


ETI (ang. Extra-Terrestrial Intelligence) to skrót określający każdą pozaziemska cywilizację, co automatycznie wiąże sie z problemem zycia pozaziemskiego.

Życie pozaziemskie to ogólne określenie na formy życia istniejące poza Ziemią i nie pochodzące z niej. Obecnie brak jest jakichkolwiek jednoznacznych i potwierdzonych dowodów na istnienie życia poza Ziemią. Prace badawcze związane z poszukiwaniem choćby najprostszych form organicznych mają miejsce jedynie w przypadku form meteorytów czy próbek zebranych w misjach kosmicznych.

Astrobiologia rozpatruje możliwości istnienia życia pozaziemskiego opartego zarówno na białkach jak i innych niż węgiel pierwiastkach (np. krzem, fluor), powstającego w różnych płynnych środowiskach (głównie w wodzie, ale również w występujących w stanie płynnym w określonych temperaturach wodorze, metanie, amoniaku czy siarce). Ponieważ hipotetyczne życie pozaziemskie nie musi mieć znanej z Ziemi postaci białkowej, do definiowania go nie jest używana biologiczna definicja życia, lecz trafniejsze jest odwołanie się do definicji cybernetycznej, bądź termodynamicznej. Do popularnych miejsc w Układzie Słonecznym, gdzie według niektórych naukowców mogłoby istnieć życie, należą:

  • Mars
  • księżyc Jowisza - Europa
  • księżyce Saturna - Tytan, Enceladus, Rea
  • górna warstwa atmosfery Wenus

Poza Układem Słonecznym odkryto siostrzane planety do Ziemi, tzw. Gliese 581 d i Gliese 581 g krążące wokół gwiazdy Gliese 581 oraz Kepler-10b, która krąży wokół gwiazdy Kepler-10.

W praktyce poszukiwanie form życia pozaziemskiego ogranicza się do hipotetycznego typowania planet pozasłonecznych znajdujących się w ekosferze gwiazd, często przy wykorzystaniu matematycznego modelu równań pochodnych równaniu Drake'a, na przykład opracowanego niedawno statystycznego równania Drake'a autorstwa Claudio Maccone. Proces ten w znaczący sposób mogłyby ułatwić dokładne badania widma planet pozasłonecznych; szczegółowe badania takich planet mógłby umożliwić dopiero teleskop o wiele potężniejszy od współcześnie istniejących. W tym celu planowane są takie projekty jak Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski, ATLAST, czy kosmiczne misje interferometryczne jak Darwin, a w dalszej perspektywie budowa ogromnego teleskopu o średnicy nawet kilkuset metrów. Ewentualne istnienie życia pozaziemskiego nie oznacza powstania innych istot rozumnych (pozaziemska inteligencja), tym bardziej wysoko rozwiniętej pozaziemskiej cywilizacji technicznej. Naukową próbą odnalezienia dowodów na istnienie cywilizacji pozaziemskich jest np. program SETI, w ramach którego poszukuje się sygnałów radiowych. Przez dziesiątki lat nie udało się jednak odnaleźć w zasadzie żadnych sygnałów z wyjątkiem kilku przypadków m.in tzw. Sygnał Wow!. W związku z tym, że ziemska cywilizacja zmienia model komunikacji z radiowej na inne formy, pojawiają się pomysły, żeby poszukiwać śladów świateł miejskich. Technologia pod koniec 2011 roku na to nie pozwala

Patrz też:

  1. SETI
  2. Równanie Drake'a
  3. Paradoks Fermiego
  4. Listy do kosmicznych braci
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony