Czas pogardy

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Czas pogardy

Andrzej Sapkowski

Czas pogardy1.jpeg
wydanie angielskie
Język oryginału polski
Forma Powieść
I wydanie polskie 1995
Wydawca Supernowa
Autor okładki Bogusław Polch
ISBN 8370540910
Cykl: Saga o wiedźminie (cykl)
poprzednia
Krew elfów
następna
Chrzest ognia
Kupisz w: Solarisnet.pl

Geralt w mieście Dorian spotyka się ze Codringherem, prywatnym detektywem i specjalistą o wszelkiej czarnej roboty, którego najął celem zdobycia informacji o Rience'ie.

Czarodziejka Yennefer wraz z Ciri jadą do Gors Velen i dalej na Wyspę Thanedd. W Hirundum spotykają się z Geraltem. Yennefer zamierza oddać Ciri do Szkoły Czarodziejek – Aretuzy. W tym czasie na Thanedd odbywa się wielki zjazd magów. Po uroczystym bankiecie Filippa Eilhart oraz szef redańskiego wywiadu, Sigismund Dijkstra, z pomocą oddziałów redańskich przeprowadzają pucz mający niejako na celu oczyszczenie środowiska czarodziejów ze szpiegów Nilfgaardu. Główni posądzeni o zdradę – przewodniczący Czarodziejskiej Kapituły Vilgefortz z Roggeveen, Artaud Terranova oraz Francesca Findabair – zostają aresztowani i zakuci w kajdany z dwimerytu. Geralt przez przypadek wpada w sam środek organizowanego przewrotu. Dijkstra zabiera wiedźmina do Loxii, natomiast Filippa Eilhart aresztowanych na szczyt wyspy Thanedd – do pałacu Garstangu. Tam, na polecenie arcymistrzyni Tissai de Vries, przybywa Yennefer wraz z Ciri, która zaczyna wieszczyć. Przepowiada wybuch wojny oraz śmierć Vizimira z Redanii. Tissaia de Vries, chcąc przeciwdziałać dokonywanemu właśnie przewrotowi, zdejmuje osłonę antymagiczną i uwalnia aresztowanych. Nagle do walki dołączają elfie komanda Scoia'tael, wysłany przez Nilfgaard czarny rycerz ze skrzydłami drapieżnego ptaka na hełmie oraz czarodziej Rience – który okazuje się być podwładnym Vilgefortza. Tymczasem Geralt ucieka Redańczykom raniąc dotkliwie Dijkstrę i rusza do Garstangu, gdzie trafia w sam środek walk pomiędzy elfami i czarodziejami. Ratuje Ciri zabijając Artauda Terranovę i wyrzynając wielu Scoia'tael. Ciri natomiast pokonuje czarnego, nilfgaardzkiego rycerza, który okazuje się być młodzieńcem Cahirem aep Ceallachem, oraz ucieka do Wieży Mewy – Tor Lara. Za dziewczynką rusza Vilgefortz, któremu drogę zagradza Geralt. Dochodzi do walki, w wyniku której wiedźmin zostaje zmasakrowany. Czarodziej wchodzi do wieży, Ciri jednak wstępuje w portal, a cała Tor Lara eksploduje.

Po zajściach na Thanedd Geralt trafia do Brokilonu, gdzie uzdrawiają go driady. Po pewnym czasie dołącza do niego Jaskier.

Ciri zostaje przeteleportowana na pustynię Korath, zwaną Patelnią, gdzie po wyczerpującej wędrówce spotyka na swej drodze młodego jednorożca, z którym wspólnie udaje jej się znaleźć wyjście z pustyni. Wkrótce znajdują ją wysłannicy imperatora Emhyra var Emreisa. Ciri jednak zostaje uwolniona przez bandę Szczurów, do których się przyłącza.

Lp. rok wydania okładka informacja przekład
1 1995 Czas pogardy1.jpeg Wydawca: Supernowa


Projekt okładki: Bogusław Polch
ISBN 8370540910
2 2000 Czas pogardy2.jpeg Wydawca: Supernowa


Projekt okładki: Bogusław Polch
ISBN 8370540910
3 2001 Czas pogardy3.jpeg Wydawca: Supernowa


Projekt okładki: Tomasz Piorunowski
ISBN 8370540910
4 2007 Czas pogardy4.jpeg Wydawca: Supernowa
oprawa twarda, wydane w pakiecie


ISBN 8370540910
5 2010 Czas pogardy5.jpeg Wydawca: Supernowa


Projekt okładki: ilustracja z gry komputerowej CD Project
ISBN 9788375780314Przekłady

  • wydanie rosyjskie, wyd. AST, Moskwa 1997
  • wydanie czeskie, wyd. Leonardo, Ostrava 1996
  • wydanie hiszpańskie, Bibliopolis, Madryt 2004
  • planowane wydanie angielskie
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony