Dan Brown

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Dan Brown
Dan brown.jpg
Data i miejsce urodzenia 22 czerwca,1964
New Hampshire
Narodowość USA
Ważne dzieła Kod Leonarda da Vinci


Dan Brown (ur. 22 czerwca 1964 w Exeter w stanie New Hampshire) – amerykański pisarz, autor powieści sensacyjnych i fantastycznych.

Jest absolwentem Phillips Exeter Academy, ekskluzywnej szkoły średniej z internatem, gdzie jego ojciec był nauczycielem matematyki, potem ukończył Amherst College (1986). Zanim rozpoczął karierę pisarską, zajmował się muzyką, wydał dwa nagrania, jednak nie okazały się one sukcesem. Po zaprzestaniu kariery muzycznej uczył języka angielskiego w swojej byłej szkole, Phillips Exeter. Obecnie mieszka w Nowej Anglii. Jego żona Blythe jest z zawodu ilustratorką, pasjonuje się historią sztuki i malarstwem, współpracuje z Brownem przy tworzeniu powieści.

Nakłady powieści Browna sięgają łącznie kilkudziesięciu milionów egzemplarzy, co czyni go jednym z najbogatszych współczesnych pisarzy. W samej tylko Francji sprzedano w 2004 r. 500 tys. egzemplarzy Kodu Leonarda da Vinci (gdzie głównym bohaterem jest Robert Langdon), w Polsce ponad 200 tys., w Wielkiej Brytanii tygodniowa sprzedaż w lecie tego roku wynosiła ok. 40 tys. egzemplarzy – łączny nakład tej powieści przekroczył w 2004 r. 17 milionów kopii.

Książki Browna budzą swoją zawartością liczne kontrowersje i stają się zjawiskiem społecznym – spore emocje wzbudziła powieść Kod Leonarda da Vinci, której zarzucono fałszywe odmalowanie historii Kościoła rzymskokatolickiego (jak również Opus Dei). Krytycy i uczeni zarzucają mu wiele błędów z zakresu historii, teologii i historii sztuki. Gwałtowne zainteresowanie książką stało się nawet źródłem osobliwej i dochodowej formy turystyki – oprowadzania turystów po miejscach w Paryżu wiążących się z fabułą książki.

Spis treści

Robert Langdon

  1. Angels & Demons (2000)
  2. The Da Vinci Code (2003)
  3. The Lost Symbol (2009)

Powieści

  • Deception Point (2001)

Nonfiction

  • The Da Vinci Code Illustrated Screenplay: Behind the Scenes of the Major Motion Picture (2006) z Akiva Goldsman i Ron Howard

Nongenre

  • Digital Fortress (1998)
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony