Dian Cécht

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
fiction

DIAN CÉCHT — w mitologii celtyckiej (irlandzkiej) boski lekarz.

Rodowód

Analogicznym do Dian Céchta bóstwem był, nieznany z imienia i czczonym pod greckim mianem Apolla, bóg lekarz znany Celtom kontynentalnym.

Dian Cécht miał syna lekarza o imieniu Miach i córkę uzdrowicielkę Airmed.

Charakterystyka

Dian Cécht słynął ze swoich zdolności uzdrowicielskich. Znał się także na magii. Potrafił wyleczyć każdego, w najcięższym nawet stanie, z wyjątkiem ludzi, którym odcięto głowę. Jako patron wód leczniczych odnalazł drogę do źródła Zdrowia, znanego jako Sláine, odtąd łączonego z jego imieniem. Po drugiej bitwie pod Mag Tuired dzięki boskiemu lekarzowi zanurzeni tam rani powracali do zdrowia. Dian Cécht wykonał również srebrną dłoń dla Nuady, która z powodzeniem zastępowała mu prawdziwą.

Dian Cécht był zazdrosny o umiejętności swojego syna, Miacha, który przewyższał go w sztuce leczenia, sprawiają między innymi, że na miejscu utraconej dłoni pojawiła się prawdziwa z krwi i kości, co, w przeciwieństwie do sztucznej ręki, świadczącej o kalectwie, pozwoliło Nuadzie wrócić na tron. Dian Cécht miał z tego powodu zabić swojego syna, Miacha. Na tym jednak nie skończył się jego konflikt z własnymi dziećmi. Airmed, jego córka, pielęgnowała grób brata a kiedy wyrosło na nim trzysta sześćdziesiąt pięć leczniczych ziół, na wszelkie dolegliwości, Dian Cécht zakradł się i pomieszał je, aby uniemożliwić korzystanie z nich.

Literatura

  • Gąssowski J., Mitologia Celtów, Warszawa 1987.
  • Ellis, Peter Berresford, Druidzi, Warszawa 1998.
  • Botheroyd S.; Botheroyd P., Słownik mitologii celtyckiej, Katowice 1998.
  • Monaghan P., Encyclopedia of Celtic Mythology and Folklore.
  • Kempiński A. M., Słownik mitologii ludów indoeuropejskich, Poznań 1993.
  • Ó hÓgáin D., The Lore of Ireland. An Encyclopaedia of Myth, Legend and Romance, United Kingdom 2006.

(aut. Izabela Ozga)

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony