Fantomatyka

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
fiction


FANTOMATYKA - fantastyczna technika polegająca na dostarczaniu mózgowi bodźców, które powodują przeżywanie wrażeń tak samo jak na jawie.

Fantomatyka jako motyw obiegowy fantastyki naukowej w literaturze polskiej pojawiła się dość późno. Jej teoretyczne podstawy wyłożył Lem w rozdziale szóstym Summy technologiae i zastosował w opowiadaniu "Dwóch młodych ludzi". Poza tym motyw ten spotkać można w opowiadaniach Borunia {"Fantom"), Malinowskiego {"Schizochronia") Peteckiego {"A,B,C...dwadzieścia cztery") i innych.

Zastosowanie aparatu fantomatycznego w świecie przedstawionym z reguły ma dość podobny cel, np. w "Pojedynku" Pąkcińskiego skraca nudny pobyt na stacji kosmicznej, w "Schizochronii" Malinowskiego jest ostatnią ucieczką od koszmaru rzeczywistości po wojnie atomowej. Szczególnie oryginalne zastosowanie znalazła fantomatyka w "Aniele przemocy" Wiśniewskiego-Snerga, gdzie ukazana jest jako forma życia w przeludnionym świecie. Ludzie pogrążeni w anabiotycznym śnie, przeżywają tylko to, co dopływa do ich mózgów z taśmy fantomatycznego aparatu, dając im złudzenie normalnej egzystencji.

(aut. Andrzej Niewiadowski, Antoni Smuszkiewicz)

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony