Faraon wampirów

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Faraon wampirów

Konrad T. Lewandowski

Faraon wampirow.jpg
Język oryginału polski
Forma e-book
I wydanie polskie 2012
Wydawca RM
ISBN 978-83-7243-960-4

"Faraon wampirów", najnowsza powieść Konrada T. Lewandowskiego, powstała wskutek podniesienia ręki na jedno z klasycznych dzieł literatury polskiej - "Faraona" Bolesława Prusa. Starcie z klasykiem zaowocowało zupełnie nową jakością, atrakcyjną dla współczesnych czytelników, zarówno fanów krwawych powieści o nieumarłych, jak i miłośników literackich gier i inteligentnych nawiązań.

Ramzes przymknął oczy i marzył. Urzekło go piękno wampirzej ceremonii. Nigdy dotąd nie podejrzewał, że w ich egzystencji może kryć się tyle powabnego uroku. Przez opuszczone rzęsy książę już nie widział ogrodu, tylko powódź księżycowego światła, w którym stał. Delikatny, łagodny księżyc wydał mu się w tej chwili o wiele lepszy od parzącego i oślepiającego słońca. Blask księżyca był bardziej przyjazny, a jego czarne cienie i miłosne wyznania wampira fascynowały Ramzesa bardziej niż magia świątyni Hator.

Konrad T. Lewandowski na bazie dziewiętnastowiecznej lektury stworzył wciągającą powieść fantastyczną. Oryginalny tekst Faraona Bolesława Prusa został skrócony o ponad połowę - pominięto m.in. XIX-wieczną dydaktykę społeczną. W zamian Lewandowski rozwinął wątki fantastyczne, rozpoczęte ale nie dokończone w dziele Prusa, m.in. konsekwencje klątwy rzuconej przez Dagona na Sarę, czy motyw córki Herhora. Wskutek wkroczenia na scenę wampirów nowe znaczenie zyskał również epizod zaćmienia słońca... Spowodowało to konieczność napisania nowego zakończenia i epilogu powieści.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony