Bartek Biedrzycki

Z encyklopediafantastyki.pl
(Przekierowano z Godai)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bartek Biedrzycki
Bartek biedrzycki2.jpg
Data i miejsce urodzenia 3 czerwca,1978
Warszawa
Narodowość Polska
Ważne dzieła Opowieści z postapokaliptycznej aglomeracji

Bartek "godai" Biedrzycki (ur. 3 czerwca 1978 w Warszawie) – mieszkający w Konstancinie-Jeziornie polski scenarzysta, wydawca i publicysta komiksowy, podcaster, redaktor i wydawca.

Absolwent kolegium nauczycielskiego na Uniwersytecie Warszawskim, pracował przez ponad dekadę w produkcji telewizyjnej, obecnie w IT.

Jeszcze w liceum zainteresował się sceną zinową, utrzymywał bliskie kontakty z ekipami tworzącymi ziny "Łomiarz" i "Pętla", był redaktorem zina "Proletaryat" (1995). Przyczynił się do założenia (chociaż nigdy nie uczestniczył czynnie w tworzeniu) zinu "Ektopia". W latach 1997-1998 (i ponownie od 2019) był redaktorem zina "Manga Rider" oraz publikował w demoscenowym zinie "Życie do rzyci" grupy Altair (1997). W czasie studiów na UW redagował studencką gazetę "Cleavage" (1998-1999).

Wraz z Janem Mazurem i Robertem Sienickim jeden z założycieli i redaktorów istniejącego od 2008 roku wydawnictwa Dolna Półka zajmującego się publikacją komiksów polskich twórców. W latach 2007-2012 redaktor magazynu komiksowego Kolektyw, od 2018 naczelny reaktywowanego Fenixa, od 2019 redaktor zina Żar-ptak. Autor kilku komiksów internetowych i scenariuszy komiksowych. Współzałożyciel Grupy Artystycznej Kał Mojżesza oraz skupiającej twórców komiksu internetowego grupy netKolektyw. Założyciel (wraz z Konradem Hildebrandem) i przez cały okres istnienia redaktor Polskiego Centrum WebKomiksu.

Swoje teksty publikuje na blogu, pisze także dla takich portali jak Kultura Liberalna, Kolorowe Zeszyty, Komiksomania, Motyw Drogi, Sztukater, ComixGrrrlz, Komiks Polter. Jego teksty pojawiały się także w przedrukach na stronach takich periodyków jak Rzeczpospolita, Polska The Times, Zwierciadło, Wiadomości24.pl. Wypowiada się także o komiksach na falach radia. Jest redaktorem portalu lokalnego Konstancin.com oraz prowadzi dokumentalne archiwum zdjęciowe Konstancina-Jeziorny. Sporadycznie robi ilustracje i tłumaczenia.

Spis treści

Powieści

Opowiadania

Komiksy

 • Seria internetowa, wydana drukiem w zeszytach Co mówiłem, durniu? - scenariusz i rysunki (2005-2011, wyd. własne; wydanie zbiorcze Co mówiłem, durniu? Omnibus 2012 pod marką Dolna Półka)
 • Klaster. Dorastanie i tak jest do dupy - scenariusz i rysunki (2006-2007 w internecie; drukiem 2007 wyd. własne)
 • Spełniony sen. Rzecz o hrabim Witoldzie Skórzewskim i powstaniu Konstancina - scenariusz, rysunki - Łukasz Godlewski (2012, wyd. Konstanciński Dom Kultury)
 • Statek Namiętności - scenariusz, pod pseudonimem gdi, rysunki - au (t. 1 -2013, t. 2 - 2015 wyd. Dolna Półka)
 • Herma Św. Zygmunta - scenariusz, rysunki - Maciej Pałka, (2014, wyd. Dolna Półka / Konstanciński Dom Kultury)
 • W magazynie Kolektyw - redakcja, scenariusze; rysunki - różni autorzy (2008-2009, wyd. Dolna Półka)
 • The Name - scenariusz i rysunki, Big Ass Mini (2006, Vanity Press)
 • Mój bohater - scenariusz; rysunki - RAT, Komiks Forum #14 (2008, wyd. Komiks Forum)
 • Gniazdo Światów - scenariusze; rysunki - różni autorzy (2012, wyd. Dolna Półka, wydanie elektroniczne). Zawartość zbioru: Sesja, Lydon Carter, Czekające, Supermoc, Zaciął się!, Stepowanie kota w mroku, Otchłań, Ekspedycja ratunkowa, W labiryncie, Dzień chuligana, All along the clocktower, Klubowiczka, Mój bohater, Kiełbasy Harmanna, Gniew Kehtanita, Na wieki wieków, Enter, Kontakt, Historia herometyczna, The resurrection of Ra’s al Ghul
 • Sojuz - scenariusz i rysunki, Żar-ptak 01, (2019, Gniazdo Światów)
 • Chomiki w kosmosie - scenariusz i rysunki, (2019, GniazdoSwiatow.net)

Redakcja

Nagrody

 • Pierwsze miejsce w kategorii „Personality” dla Polski w konkursie 'European Podcast Award za podcast K-pok
 • Drugie miejsce w kategorii „Opowiadanie polskie” plebiscytu Nowa Fantastyka za rok 2017 za opowiadanie Lot pułkownika
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony