Gunnar

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
fiction

GUNNAR – w mitologii nordyckiej i w Sadze o Wölsungach syn króla Gjukiego z rodu Niflungów, jego odpowiednikiem w germańskiej Pieśni o Nibelungach jest Gunther.

Rodowód

Gunnar należał do rodu Niflungów. Jego ojcem był Gjuki a matką Grimhild. Miał brata, Högniego oraz siostrę, Gudrun. Poślubił Brynhildę.

Historia

Gunnar zdobył rękę Brynhildy podstępem. W jego imieniu, bo przy pomocy magii Sigurd przybrał na siebie postać Gunnara i nakłonił Brynhildę do małżeństwa. Gunnar wraz z bratem Högnim brał udział w spisku zawiązanym przez Brynhildę przeciwko Sigurdowi i doprowadził do jego zamordowania. W ten sposób przeklęty pierścień Andwaranaut po śmierci Sigurda przeszedł na własność obu braci.

Po tym jak Gudrun wyszła ponownie za mąż za Atliego Gunnar wraz z bratem otrzymali zaproszenie na ucztę. Zgodzili się i zlekceważyli ostrzeżenie przysłane przez siostrę wraz z pierścień Andwaranaut owiniętym w wilczą sierść. Okazało się, że za zaproszeniem Atliego krył się podstęp. Gunnar zginął, wrzucony do dołu pełnego węży. Próbował ujarzmić je grą na harfie, lecz na daremno.

Literatura

  • Słupecki L. P., Mitologia skandynawska w epoce Wikingów, Kraków 2003.
  • Kempiński A.M., Słownik mitologii ludów indoeuropejskich, Poznań 1993.
  • Kempiński A., Ilustrowany leksykon mitologii Wikingów, 2003.
  • Turowska-Rawicz M., i Sypek R., Mitologie świata. Ludy skandynawskie, Warszawa 2007.
  • Edda Poetycka, Wrocław 1986.
  • Sturluson S., Edda Prozaiczna, Sandomierz 2007.

(aut. Izabela Ozga)

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony