Gunther

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
fiction
nic nie znaleziono

GUNTHER – w germańskiej Pieśni o Nibelungach król Burgundów, mąż Brunhildy, krewny Hagena, w mitologii nordyckiej i Sadze o Wölsungach odpowiednikiem Gunthera jest Gunnar.

Historia Gunthera

Gunther zapragnął wziąć za żonę Brunhildę. Ta islandzka księżniczka złożyła jednak śluby, że wyjdzie za mąż tylko za tego, który pokona ją w zawodach, co jeszcze dotąd nikomu się nie udało. Gunther poprosił o pomoc Zygfryda, kiedy ów zjawił się na dworze, obiecując mu w zamian rękę swojej siostry, Krymhildy. Ów, używając podstępu, w imieniu króla, dzięki pelerynie niewidce, pokonał Brunhildę. W ten sposób Gunther ożenił się z wybranką. Brunhilda podejrzewała jednak podstęp i upokorzyła męża w łóżku, pokonując go siłą. Gunther ponownie zwrócił się o pomoc do Zygfryda, który znów odniósł sukces w siłowych zmaganiach z Brunhildą.

Gunther ginie na skutek zemsty Krymhildy z jej własnych rąk. Zemsta ta była odpowiedzią na zamordowanie męża Krymhildy, Zygfryda do którego to zabójstwa z kolei doszło na skutek spisku również mszczącej się Brunhildy kiedy dowiedziała się, że została oszukana i wyszła za mąż nie za tego człowieka, który pokonał ją w zawodach a więc któremu obiecała oddać swoją rękę. Przed śmiercią Krymhilda próbowała na daremno dowiedzieć się od Hagena, gdzie znajduje się Skarb Nibelungów.

Gunther w fantastyce

Postać Gunthera pojawia się w filmach Fritza Langa z 1924 roku, Nibelungi: Śmierć Zygfryda oraz Nibelungi: Zemsta Krymhildy, w filmie Pierścień Nibelungów z 2004 w reżyserii Uli Edela.

Literatura

  • Kempiński A., Ilustrowany leksykon mitologii Wikingów, 2003.
  • Szorycki M., Dzieje literatury niemieckiej, Warszawa 1969, t. 1.
  • Davies N., Europa, Kraków 2003.

(aut. Izabela Ozga)

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony