Heliotrop (pojęcie)

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
fiction
nic nie znaleziono


HELIOTROP — kamień znany z historii wierzeń, często łączony symbolicznie z rośliną o tej samej nazwie, patrz też heliotrop.

Nazwa

Nazwa pochodzi od łacińskiego heliotropium, które z kolei bierze się od greckiego słowa heliotropion, które ma swój początek w helios, czyli słońce oraz tropos, czyli obracać się. Kamień ów dzieli nazwę z rośliną, z którą jest także symbolicznie wiązany. Dawniej zwany był także krwawnikiem. W średniowieczu znano go ponadto jako kamień św. Stefana.

Wygląd

Z punktu widzenia historii kultury znaczenie miały czerwone plamki i żyłki na ciemnozielonej powierzchni kamienia.

Charakterystyka

Za sprawą refleksów jakie rzucał, o heliotropie pisano, że włożony do wody zmienia barwę promieni słonecznych na kolor krwi, a umieszczony pod nią odbija słońce niczym lustro i pozwala oglądać jego zaćmienia. W magii wykorzystywano heliotrop w połączeniu z rośliną o tej samej nazwie. Po odmówieniu odpowiednich zaklęć, noszone razem przy sobie czyniły właściciela niewidzialnym. Niekiedy należało potrzeć rośliną kamień by uzyskać niewidzialność.

Heliotrop był łączony z krwią. Nie tylko zmieniał barwę promieni słonecznych, lecz wierzono także, że powstrzymuje krwawienie. Z tego powodu stosowano go przy porodach. W średniowieczu wyrabiano z niego przedmioty kultowe. Miał zawierać w sobie krew Chrystusa. Wszystko to za sprawą jego wyglądu — czerwonych plamek i żyłek na powierzchni.

Literatura

  • Kobielus S., Lapidarium christianum, Kraków 2012.
  • Wąsik A., Izydor z Sewilii o kamieniach szlachetnych: uwagi ogólne i rozdział o kamieniach zielonych, „Meander”, 2008, t. 63, nr. 1+4, str. 151–158.
  • Kopaliński W., Słownik mitów i tradycji kultury, Warszawa 2011.
  • Cunningham S., Encyclopedia of Crystal, Gem & Metal Magic, St. Paul 1996.

    (aut. Izabela Ozga)

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony