Jadwiga Łuszczewska

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jadwiga Łuszczewska
Deotyma.jpeg
pseud.literacki Deotyma
Data i miejsce urodzenia 1 sierpnia,1834
Warszawa
Data i miejsce śmierci 23 września 1908
Warszawa
Narodowość Polska
Ważne dzieła Zwierciadlana zagadka


Jadwiga Łuszczewska, ps. literacki Deotyma, urodziła się dnia 1 sierpnia 1834 roku w Warszawie. Zmarła natomiast dnia 23 września 1908 roku także w Warszawie. Jej ojcem był Wacław Łuszczewski, radca stanu oraz dyrektor Przemysłu i Kunsztów Komisji Spraw Wewnętrznych w Królestwie Polskim. Matką Deotymy była, Magdalena z Żółtowskich córka generała Edwarda służącego w Armii Napoleona. Jadwiga wychowywana była w atmosferze typowo patriotycznej, wiele uwagi poświęcano rodzimej historii i literaturze.

Owocem takiego wychowania były też jej liczne podróże po ziemiach polskich, podczas których zwiedzała najpiękniejsze nasze kulturowe zabytki. Pseudonim „Deotyma" wybrała jej matka, gdy Jadwiga miała kilkanaście lat. Szybko zdobyła rozgłos i podziw jako improwizatorka poezji. Jadwiga zaangażowała się także w działalność patriotyczną. Brała udział w manifestacjach narodowych, które odbywały się w Warszawie od 1860 roku. Z czasem Deotyma otworzyła w swoim mieszkaniu salonik literacki, gdzie odczytywała w dość licznym gronie swoje wiersze, jak również poezję wielkich polskich poetów.

Po wybuchu powstania styczniowego w 1863 roku, Wacław Łuszczewski zrezygnował z tytułu szambelana carskiego, za co został aresztowany i zesłany w głąb Rosji. Deotyma zdecydowała się towarzyszyć swemu ojcu na zesłaniu. W dwa lata po wybuchu powstania, Wacław wraz z córką powrócili do kraju. Jednakże trudy zesłania i nieludzkie wprost warunki bytowe, spowodowały rychłą śmierć ojca poetki. Dwa lata potem Deotyma pochowała także swoją matkę, po czym zmuszona została do opuszczenia rodzinnego domu.

Deotyma zamieszkała przy ul. Marszałkowskiej 153, gdzie organizowała słynne "czwartki literackie". Została pochowana na Powązkach, jej grób zdobi rzeźba dłuta Daniela Zaleskiego. Pomnikdeotymy.JPG

Jedyną powieścią Deotymy nawiązującą do konwencji fantastycznonaukowej jest Zwierciadlana zagadka (opublikowana w „Kronice Rodzinnej" w 1879 nr 1-17; wyd. os. Gebethner i Wolff, W. 1879). Jest to historia lustra, które zatrzymuje i przechowuje wszystkie odbicia umożliwiające obserwację przeszłości.

Twórczość fantastyczna

Poezja

  • Polska w pieśni
  • Lech
  • Sobieski pod Wiedniem

Inna twórczość

  • Panienka z okienka - powieść
  • Branki w jasyrze
  • Pamiętnik.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony