Chmiel

Z encyklopediafantastyki.pl
(Przekierowano z Kategoria:Chmiel)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
fiction
Cilenšek M., Naše škodljive rastline, 1892.
CHMIEL — roślina znana także z historii wierzeń.

Nazwa

Chmiel zwany był także wilczkiem od swojego łacińskiego miana humulus lupulus. Nazwa chmielu etymologicznie spokrewniona jest z somą, napojem bogów w mitologii indyjskiej. Od nazwy tej rośliny pochodzi również określenie podchmielony, czyli pod wpływem napoju odurzającego.

Charakterystyka

Chmiel wchodził w skład piwa, którego spożywanie miało w dawnych kulturach religijne, a co za tym idzie także mitologiczne, konotacje. W folklorze słowiańskim chmielu używano podczas obrzędów weselnych i wiosennych. Pojawiał się zarówno w samym obrzędzie weselnym jak i związanych z nim pieśniach. Jedna z nich, śpiewana po oczepinach, nosiła tytuł „Chmiel”. Był symbolem pierwiastka męskiego i siły rozrodczej. Od czasów chrześcijańskich wiązano go z diabłem, ponieważ miał być nie tylko odpowiedzialny za jego stworzenie, ale z niego oraz z jęczmienia uwarzył on piwo, którym spił Noego.

W mitologii celtyckiej chmiel pojawia się w przepowiedni druida Beag Mac De, tyczącej Diarmuida. Według niej śmierć miała go dosięgnąć między innymi wtedy, gdy będzie pił piwo uwarzone z jednego ziarna chmielu. Był to tylko jeden z warunków, który musiał zostać spełniony, by przepowiednia dopełniła się.

Literatura

  • Kowalik A., Kosmologia dawnych Słowian, Kraków 2004.
  • Boryś W., Słownik etymologiczny języka polskiego, Kraków 2005.

(aut. Izabela Ozga)

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony