Galahad

Z encyklopediafantastyki.pl
(Przekierowano z Kategoria:Galahad)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
fiction
H. J. Ford, Sir Galahad Opens the Tomb, King Arthur The Tales of the Round Table, New York 1902
GALAHAD – Sir Galahad, postać z legend arturiańskich, rycerz o nieskazitelnym sercu i czystej duszy, który dostąpił objawienia tajemnicy Graala, ostatni z rodu Józefa z Arymatei.

Rodowód Galahada

Galahad po raz pierwszy pojawia się w legendach arturiańskich w cyklu wulgaty. Historia narodzin Galahada zaczyna się w zamku Graala. Przebywający tam Lancelot został podstępem uwiedziony przez piękną córkę króla Pellesa, inaczej Króla Rybaka, strzegącego tajemnicy Graala. Za pomocą magii Elaine przybrała postać Ginewry. Z jej związku z Lancelotem przyszedł na świat Galahad. W ten sposób zapoczątkowany przez cykl wulgaty, a następnie kontynuuowany przez Thomasa Malory'ego w Śmierci Artura (Le Morte Darthur) wątek widzi w Królu Rybaku, tutaj występującym pod imieniem Pelles, dziadka Galahada.

Życie Galahada

Został wychowany przez ojca i został jednym z Rycerzy Okrągłego Stołu. Galahad słynął ze szlachetności i czystego serca.

Galahad i Graal

W cyklu wulgaty i w Śmierci Artura (Morte d’Arthur) Thomasa Malory'ego, to Galahad jest tym, który jako rycerz czystego serca, wyrusza na poszukiwania Graala. O tym, że jest tego godny świadczyły różnorakie znaki. Po pierwsze Galahad przełamał klątwę jaką czarodziej Merlin rzucił niegdyś na miecz, zwany także Mieczem Zguby, i jako jedyny był zdolny wyciągnąć ów miecz ze skały i władać nim. Galahad także zasiadł na specjalnym miejscu, zwanym Stolicą Zguby bądź Niebezpiecznym Miejscem (Siege Perilous) przy Okrągłym Stole przeznaczonym wyłącznie dla tych, którzy byli godni odnalezienia Graala. W przeciwieństwie do poprzedników wyszedł z tej próby żywy. Przygoda ta zapoczątkowała poszukiwania Graala. Galahad wyruszył na wyprawę wraz z sir Parsifalem i sir Borsem. Udało mu się osiągnąć to, czego nie mógł jego ojciec, Lancelot. W cyklu wulgaty scalił pęknięty miecz, co doprowadziło do uzdrowienia Króla Rybaka i jego krainy. U Thomasa Malory'ego Galahad uzdrowił Króla Rybaka krwią, spływającą z włóczni. W obu wersjach Galahad zostaje następcą Króla Rybaka i kiedy umiera jako opiekun Graala, ten ostatni znika wraz z nim.

Literatura

  1. Mitologie świata. Celtowie, pod red. J. Kałużna-Ross, Warszawa 2007.
  2. W. Kopaliński, Wielki multimedialny słownik Władysława Kopalińskiego [CD-ROM].
  3. J. Matthews i C. Matthews, Mitologia Wysp Brytyjskich, Poznań 1997.
  4. P. Monaghan, The Encyclopedia of Celtic Mythology and Folklore, New York 2004.
  5. Encyclopedia Mythica, dostępne[on-line] http://www.pantheon.org/.
  6. Encyclopedia Britannica, dostępne [on-line] http://www.britannica.com/.
  7. U.X.L. Encyclopedia of World Mythology, pod red. R. Parks, J. Stock, K. Hunt, USA 2009.

(aut. Izabela Ozga)

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony