Morgause

Z encyklopediafantastyki.pl
(Przekierowano z Kategoria:Morgause)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
fiction

MORGAUSE – postać z legend arturiańskich, córka Gorloisa i Igerny, siostra Elaine i Morgany, była nieprzejednanym wrogiem króla Artura.

Morgause była żoną Lota z Orkney. Miała z nim czterech synów Gawaina, Gaherisa, Agravaine'a i Garetha. Morgause wdała się w romans z Lamorakiem, syna króla Pellinore’a i wrogiem rodu Orkneyów, co stało się przyczyną jej śmierci. Zginęła z rąk własnego syna, Gaherisa.

Morgause a Król Artur

Teksty wulgaty i dzieło Thomasa Malory’ego Śmierć Artura (Le Morte Darthur) łączą Morgause z jej przyrodnim bratem, królem Arturem. Nieświadomi łączących ich więzów pokrewieństwa spędzili ze sobą noc. Owocem tego związku były narodziny Mordreda. król Artur miał nakazać zabicie wszystkich dzieci urodzonych tamtego dnia, kiedy na świat przyszedł jego syn z kazirodczego związku. Morgause jednak zdołała uchronić syna. Tu jej historia łączy się na powrót z Lotem z Orkney za którego wychodzi za mąż. Mordreda wychowuje na równi z innymi dziećmi, ale także w nienawiści do króla Artura, swojego ojca. Morgause stanie się jedną z osób, obok Mordreda i Morgany, uczestniczących w spisku przeciwko królowi Arturowi, który ostatecznie doprowadzi do jego upadku i śmierci.

Literatura

  1. W. Kopaliński, Wielki multimedialny słownik Władysława Kopalińskiego [CD-ROM].
  2. S. Botheroyd, P. F. Botheroyd, Słownik mitologii celtyckiej , Katowice 1998.
  3. Encyclopedia Mythica, dostępne[on-line] http://www.pantheon.org/.
  4. J. Matthews i C. Matthews, Mitologia Wysp Brytyjskich, Poznań 1997.
  5. P. Monaghan, The Encyclopedia of Celtic Mythology and Folklore, New York 2004.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony