Morrigan

Z encyklopediafantastyki.pl
(Przekierowano z Kategoria:Morrigan)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
fiction

MORRIGAN – bogini wojny w mitologii celtyckiej, znana także jako Morrigu, jedna z rodu Tuatha Dé Danann.

Imię

Imię Morrigan oznacza Wielką Królową bądź Królową Zjaw.

Rodowód

Morrigan stanowiła element celtyckiej triady w jakiej pojawiały się boginie wojny. Występowała więc w towarzystwie Machy, Badb bądź Nemain.

Wygląd

Morrigan miała zdolność zmiany postaci od ludzkiej po zwierzęcą. Mogła więc pojawiać się jako piękna, młoda dziewczyna bądź jako starucha czy też w roli Praczki u Brodu. Nad polem bitwy przybierała także kruczą postać. W irlandzkich opowieściach pojawia się jako szara wilczyca, węgorz i czerwona, bezroga krowa.

Charakterystyka

Morrigan jako bogini wojny za swój oręż obrała czary. Potrafiła porazić nimi wroga, zsyłając na niego przerażenie a także magiczny ogień. Jej śmiech i wrzask miał również budzić grozę. Morrigan miała też zdolności wieszcze.

Morrigan a Tuatha Dé Danann i bitwa z Fomorianami

Poczas bitwy z Fomorianami Morrigan wspomogła boga Dagdę, po tym jak połączył się z nią nad rzeką. Morrigan miała stać w rozkroku, mając nogi po obu brzegach i robić pranie. W takiej właśnie pozycji zastał i połączył się z boginką Dagda. Morrigan obiecała mu zesłać na przywódcę Fomorian, wrogów Tuatha Dé Danann, odbierający odwagę strach. Zdradziła także położenie obozu przeciwników. Po zwycięstwie jakie odnieśli Tuatha Dé Danann to Morrigan rozgłosiła je całej Irlandii. Ona także przepowiedziała panowanie Tuatha Dé Danann, ale również ich koniec.

Morrigan a Cu Chulainn

Morrigan pomagał Cu Chulainnowi podczas bitew a w czasie jego walki przeciwko wojskom królowej Connachty, Medb, ukazała mu się pod postacią pięknej dziewczyny. Cu Chuliann na swoje nieszczęście wzgardził miłością bogini. Rozzłoszczona Morrigan walczyła z bohaterem pod trzema postaciami. Najpierw jako węgorz owinęła się wokół jego nóg, utrudniając walkę. Raniona zamieniła się w wilka, któremu bohater wyłupał jednak oko. Następnie przybrała więc bogini postać czerwonej, bezrogiej krowy, lecz Cu Chuliann przetrącił jej nogę. Ranny bohater ujrzał wreszcie Morrigan jako jednooką staruchę, prowadzącą czerwoną, utykającą krowę o trzech wymionach. Morrigan uzdrowiła go a on podziękował. Później Morrigan jeszcze raz daremienie próbowała uratować Cu Chuliannowi życie. Uszkodziła mianowicie jego wóz w nadziei, że nie wyruszy w zgubną podróż. Pojawiła się pod imieniem Badb jako Praczka u Brodu, piorąca w rzece zakrawione ubranie bohatera i ostatni raz, również jako Badb, przy umierającym pod postacią kruka.

Morrigan a legendy arturiańskie

Do Morrigan nawiązuje, przejąwszy wiele jej cech, Morgana Le Fay z legend arturiańskich.

Literatura

  • Gąssowski J., Mitologia Celtów, Warszawa 1987, vol. 8.
  • Gierek B., Celtyckie boginie wojny, „Studia Religiologica”, 2003, t.MCCLXVI, nr 36.
  • Matthews J., i Matthews C., Mitologia Wysp Brytyjskich, 1997.
  • Monaghan P., The Encyclopedia Of Celtic Mythology And Folklore, New York 2004.
  • Botheroyd S., i Botheroyd P.F., Słownik mitologii celtyckiej, 1998.
  • Kałużna-Ross J., Mitologie świata. Celtowie, Kraków 2007.

(aut. Izabela Ozga)

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony