Nimue

Z encyklopediafantastyki.pl
(Przekierowano z Kategoria:Nimue)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
fiction
H. J. Ford, Merlin i Vivien, King Arthur: The Tales of the Round Table, New York 1902
NIMUE – postać z legend arturiańskich znana także pod imieniem Viviane (Vivienne), czarodziejka, niekiedy utożsamiana z Panią Jeziora.

Rodowód

Nimue jest związana z zaświatami. Jedna z popularnych wersji widzi nawet w Nimue córkę rzymskiej bogini Diany i śmiertelnika o imieniu Dinas.

Nimue w roli Pani Jeziora

U Thomasa Malory’ego Nimue, jako jedna z kapłanek Avalonu, dziedziczy funkcję Pani Jeziora. To ona wręcza magiczny miecz, Excalibur królowi Arturowi. Ona też odbiera od niego przysięgę, że zwróci jej miecz, kiedy przyjdzie na to pora. Tak też się dzieje. Nimue jednak nie tylko odbiera Excalibur od króla Artura, ale także jest jedną z kapłanek, które zabierają śmiertelnie rannego króla do Avalonu.

Nimue i Merlin

Nimue miała uwieść Merlina. Niekiedy występuje w tej roli pod imieniem Viviane, czasem nawet mowa o Morganie. Nimue nauczyła się od Merlina wielu sztuk magicznych. W tradycji, która w Nimue upatruje córki rzymskiej bogini Diany, Merlin po raz pierwszy spotyka czarodziejkę w lesie a ona prosi go by nauczył ją tworzyć wieżę z powietrza. U Malory’ego i w tekstach wulgaty a także późniejszych Nimue jest odpowiedzialna za uwięzienie Merlina a niekiedy także jego śmierć. Zaklęty w dębie miał odtąd służyć Nimue swoją radą i wiedzą. Niekiedy zamiast dębu pojawia się grota. Wspomnianej wyżej wersji więzieniem Merlina staje się wieża z powietrza. A tam, gdzie Merlin umiera, mowa o grobie. Jednak przeważnie legendy obiecują powrót Merlina w potrzebie.

Literatura

  1. W. Kopaliński, Wielki multimedialny słownik Władysława Kopalińskiego [CD-ROM].
  2. Encyclopedia Mythica, dostępne[on-line] http://www.pantheon.org/.
  3. J. Matthews i C. Matthews, Mitologia Wysp Brytyjskich, Poznań 1997.
  4. P. Monaghan, The Encyclopedia of Celtic Mythology and Folklore, New York 2004.
  5. J. Sherman, Storytelling. An Encyclopedia of Mythology and Folklore, Nowy York 2011.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony