Krew: mity, symbole,rzeczywistość

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Krew: mity, symbole, rzeczywistość

Jean-Paul Roux
Le sang. Mythes, symboles et réalités

Krew mity symbole rzeczywistosc jean paul roux.jpg
Język oryginału francuski
Forma książka krytycznoliteracka
Pierwsze wydanie 1988
I wydanie polskie 1994
Wydawca Znak
Przekład Marzena Perek
Oprawa Twarda
ISBN 83-7006-298-9

Opis

Krew, ten "sok bardzo szczególny", jak mówił Goethe, zajmuje we wszystkich religiach i kulturach niezwykle ważne miejsce. Być może jest to jedyna rzecz materialna tak naocznie i przemożnie kojarząca się z tajemnicą sacrum; jej widok budzi zawsze emocje głębokie i najżywsze. Krew rozlana jest symbolem śmierci i zniszczenia, ale też oczyszcza i zmywa hańbę. Ściąga przekleństwo na tego, kto rozlał ją niewinnie, ale również stanowi cenę odkupienia za grzechy.

Te wszystkie aspekty krwi rozważa J.-P. Roux, analizując miejsce, rolę i symbolikę krwi w wierzeniach i obrzędach wszystkich właściwie ważniejszych ludów i cywilizacji - od Azteków po Chińczyków, od australijskich Dierisów i afrykańskich Dogonów oraz Bambarów po Eskimosów i amerykańskich Odżibwejów. (z recenzji Ireneusza Kani)

Jean-Paul Roux jest dyrektorem badań w Narodowym Centrum Badań Naukowych (CNRS) i profesorem w École du Louvre. Opublikował wiele erudycyjnych prac, m.in. "Les Barbares", "L'Histoire des Turcs", "Les Explorateurs au Moyen Âge", "Babur. Histoire des Grands Moghols".

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony