Krew elfów

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Krew elfów

Andrzej Sapkowski

Krew elfow1.jpeg
wydanie angielskie
Krew elfowANG.jpeg
Język oryginału polski
Forma Powieść
I wydanie polskie 1994
Wydawca Supernowa
Autor okładki Bogusław Polch
ISBN 8370540791
Cykl: Saga o wiedźminie (cykl)
poprzednia
Miecz przeznaczenia
następna
Czas pogardy
Kupisz w: Solarisnet.pl

Akcja powieści rozgrywa się – wedle określenia samego autora – w quasiśredniowiecznej allotopii i jest kontynuacją wcześniejszych opowiadań.

Głównymi bohaterami powieści są Geralt z Rivii, wiedźmin, zawodowo trudniący się zabijaniem groźnych dla ludzi potworów, specjalnie w tym celu wieloletnio szkolony i poddawany medycznym, hazardownym zabiegom, oraz królewna Cirilla, nastoletnia dziewczyna, która w zawierusze wojennej utraciła rodzinę i tron.

Geopolitycznie świat jest podzielony bilateralnie na cesarstwo Nilfgaard, rządzone absolutystycznie przez imperatora Emhyra var Emreisa oraz Nordlingów, państwa północne, m.in. Rivię, Temerię, Redanię, Cintrę i Aedirn, w których panuje jeden język, nazywany wspólnym.

Po występie artystycznym pod świętym dla leśnych druidów dębem Bleobherisem poeta Jaskier udaje się do zamtuza. Tam nieoczekiwanie składa mu wizytę nieznajomy – czarodziej Rience. Prosi on o informacje na temat losów bohaterów utworów poety, w szczególności Ciri i Geralta. Jaskier kategorycznie odmawia i widząc wrogie zamiary nieproszonego gościa próbuje uciekać, zostaje jednak magicznie sparaliżowany. Rience przy pomocy dwóch zbirów poddaje go torturom w pobliskiej stajni. Zaalarmowana dobywającymi się ze stajni wrzaskami śledząca od występu pod świętym dębem poetę czarodziejka Yennefer wkracza do akcji i uwalnia go.

W Kaer Morhen, niegdysiejszym wiedźmińskim siedliszczu, Ciri pobiera nauki i uczy się sztuki władania orężem. Wkrótce na jaw wychodzą jej niezwykłe zdolności magiczne i mediumiczne. Obecni w fortecy wiedźmini (w tym Geralt), nie mając dostatecznej wiedzy jak pielęgnować i rozwijać jej potencjał, wzywają na pomoc znajomą czarodziejkę, Triss Merigold. Na wiosnę opuszczają kryjówkę.

Geralt w towarzystwie Ciri i słabującej na zdrowiu Triss Merigold dołącza do konwoju wiozącego tajny ładunek dla kaedweńskiego króla, Henselta, i spotyka tam znajomego, wynajętego jako zbrojna eskorta krasnoluda, Yarpena Zigrina. Podróżując szlakiem na północ zostają napadnięci przez komando elfich i krasnoludzkich partyzantów, zwących się Scoia’tael, Wiewiórkami, a walczących o utworzenie własnego, niepodległego państwa. W walce wychodzi na jaw, że przewożony towar to kamienie, zaś cały konwój realizacją tajnej operacji mającej na celu ujawnienie zdrajcy przekazującego wrogowi tajne informacje na temat transportu królewskiego złota.

Lp. rok wydania okładka informacja przekład
1 1993 Krew elfow1.jpeg Wydawca: Supernowa


Projekt okładki: Bogusław Polch
ISBN 8370540791
2 2003 Krew elfow2.jpeg Wydawca: Supernowa


Projekt okładki: Tomasz Piorunowski
ISBN 8370540791
3 2007 Krew elfow3.jpeg Wydawca: Supernowa
oprawa twarda, wydane w pakiecie


ISBN 8370540791
4 2010 Krew elfow4.jpeg Wydawca: Supernowa


Projekt okładki: ilustracja z gry komputerowej CD Project
ISBN 9788375780307Przekłady

  • wydanie rosyjskie, wyd. AST, Moskwa – St. Petersburg 1996
  • wydanie czeskie, wyd. Leonardo, Ostrava 1995
  • wydanie hiszpańskie, Bibliopolis, Madryt 2003
  • wydanie niemieckie, wyd. Heyne Verlag – podpisana umowa
  • wydanie brytyjskie, wyd. Gollancz, Londyn 2008[1]
  • wydanie amerykańskie, wyd. Orbit, 2009
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony