Kroniki Wardstone

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Kroniki Wardstone (The Wardstone Chronicles) – seria powieści dla młodzieży, autor Joseph Delaney. Książki opowiadają historię Thomasa Warda, który jest siódmym synem siódmego syna w nieprzerwanej linii męskiej; zostaje on wysłany do Stracharza Johna Gregorego w celu nauki obrony przed złem. Książki przeznaczone są dla czytelników powyżej 10 roku życia.

Spis treści

Na serię składają się

Ponadto ukazały się:

 • Bestiariusz Stracharza – spin-off serii opisujący potwory, jakie można spotkać w świecie książki
 • Spook's I Am Grimalkin, 2011
 • The Spook's Blood, 2012

Postacie

 • Thomas Jeremy Ward

Tom jest głównym bohaterem książki i jej narratorem. Jako siódmy syn siódmego syna posiada zdolność wyczuwania obecności istot z Mroku. Terminuje u Johna Gregory'ego, stracharza – jest jego trzydziestym, jak dotąd najzdolniejszym uczniem. W pierwszym tomie ma niecałe trzynaście lat. Ma zielone oczy i drobną jak na swój wiek sylwetkę. Tak jak większość stracharzy jest leworęczny. Jego matką jest zacna czarownica Lamia. Tom ma też zdolność manipulowania czasem, lecz nie jest w stanie nad nią panować. Przyjaźni się (choć jego mistrz tej przyjaźni nie popiera) z Alice, półkrwi wiedźmą z rodu Malkinów, córką Złego.

 • John Gregory

Jak każdy stracharz, jest on siódmym synem siódmego syna. Kiedy go poznajemy miał już tylko dwóch braci – księdza z którym nie rozmawiał od kilkunastu lat (zmarł on w tomie drugim) oraz ślusarza imieniem Andrew, z którym pozostawał w jak najlepszych stosunkach. Jego życie i kariera miały burzliwy przebieg: na początku szkolił się na księdza, jednak później został stracharzem. W swoim życiu związany był z dwiema kobietami: Emily Burns i wiedźmą lamią Margery Skelton, zwaną Meg. Jest surowym mistrzem, skąpi swojemu uczniowi pochwał.

 • Alice Deane

Najbliższa i jedyna przyjaciółka ,i rówieśniczka Toma. Pochodzi z okolic Pendle. Jej matka była z rodu Malkinów, a ojciec z Deanów (później dowiadujemy się, że jej matką była Koścista Lizzie, a ojcem Zły). Jej wiedza z dziedziny botaniki i zielarstwa jest bardzo rozległa. Autor opisuje ją następująco: Była mniej więcej w moim wieku – może nawet odrobinę młodsza. Twarz miała miłą – duże, piwne oczy, wydatne kości policzkowe i długie, czarne włosy. Ubrana była w czarną sukienkę, przewiązaną ciasno kawałkiem białego sznurka. [...] Dziewczyna miała na nogach szpiczaste trzewiki.

 • Bill Arkwight

Były uczeń Johna Gregory'ego. Jego specjalnością są wodne potwory. Bill mieszka w starym młynie, razem z duchami swoich rodziców (później zostają uwolnieni przez Toma i odchodzą). Ma łysą głowę, jest nerwowy, bezwzględny i nadużywa alkoholu (chociaż po uwolnieniu jego rodziców, jego charakter zmienia się na znacznie łagodniejszy). Posiada dwa psy: Kła (zostaje zabity przez wodną wiedźmę zwaną Morweną) i Szpon. Jednym z niewielu jego przyjaciół jest pustelnik o imieniu Judd Atkins, mieszkający w górskiej jaskini.

 • John Ward

Ojciec głównego bohatera. Dawno temu był marynarzem żeglującym pomiędzy portami. W ten sposób poznał swoją żonę, mamę Toma i uratował ją przed śmiercią. Po tym gdy się z nią ożenił, porzucił dawny styl życia i kupił farmę w Hrabstwie. Doczekał się siedmiu synów. Na początku pierwszego tomu wręcza Tomowi hubkę i krzesiwo, jedną z ostatnich pamiątek po jego ojcu. Umiera w tomie trzecim ze starości i choroby. Morgan używa później jego duszy, aby pokazać swoją siłę Tomowi. John Ward oddał farmę pod opiekę swojego najstarszego syna Jacka.

 • Jack Ward

Starszy brat Toma. Po śmierci ojca to on zajmuje się rodzinną farmą. Nie podoba mu się zawód najmłodszego brata, uważa, że ściąga na rodzinę wszelkie nieszczęścia. Ożenił się z Ellie. Ma już jedną córkę – Mary, drugie dziecko narodzi się wkrótce (prawdopodobnie będzie to chłopiec)niestety nienarodzone dziecko umiera podczas porwania i przetrzymywania Jacka, Ellie i Mary w Wieży Malkinów przez czarownice. Autor opisuje go następująco: Jack jest najstarszy i największy z nas wszystkich [...]. Faktycznie wzrostu i siły mu nie brakuje, lecz mimo błękitnych oczu i zdrowych rumianych policzków, jego czarne brwi niemal zrastają się w jedną linię [...].

 • Lamia

Matka głównego bohatera i narratora. Jak okazuje się w tomie czwartym, jest ona wiedźmą z gatunku lamii. W tomie szóstym dowiadujemy się, że jest Pierwszą Lamią, najpotężniejszą i najstarszą z nich. Dawniej mieszkała w Grecji wraz ze swymi dwiema "siostrami" (w rzeczywistości jednymi ze swoich krewnych). Później opuściła rodzinny kraj i zamieszkała na farmie w Hrabstwie. Wzięła tam ze sobą swoje dwie siostry, które przez długi czas trzymała w skrzyniach (w tomie czwartym uwolnił je Tom). Po śmierci swego męża wraca z powrotem do Grecji. Zamierza jednak wrócić, ponieważ potrzebuje pomocy Toma i jego mistrza w walce ze złem. W 6 tomie książki zostaje pochłonięta wraz z twierdzą Ord oraz jej śmiertelną nieprzyjaciółką Ordyną.

 • Grimalkin

Pochodzi z Malkinów – ródu czarownic zamieszkujących Pendle. Jest bardzo szanowana, ze względu na wielkie umiejętności waleczne. Posiada własny kodeks honorowy – nigdy nie zabija podstępem, woli trudną, wyrównaną walkę. Zawsze wystawia swe umiejętności na próbę. W Wiedźmim spisku dostała zadanie zabicia Toma Warda. On jednak cudem uszedł z życiem używając swojej umiejętności odziedziczonej po matce – znacznego spowolnienia lub nawet zatrzymania czasu. Grimalkin wielokrotnie pojawia się w Pomyłce stracharza i w Starciu demonów. W obu częściach stara się jednak pomóc Tomowi. W szóstym tomie książki Grimalkin obdarowuje Toma mrocznym życzeniem oraz swoją klingą. Okazuje się,że urodziła Złemu syna, którego zabił ponieważ ten był człowiekiem. Dzięki temu Grimalkin nie jest pod Jego władzą.

 • Mab Moudhell

Jest najmłodszą przywódczynią klanu Moudhellów. Ma dar postrzegania – widzi przyszłość, ale tylko wtedy gdy napije się krwi. W Wiedźmim spisku zadurzyła się bez wzajemności w Tomie Wardzie i była gotowa pozbawić go wolnej woli by go zdobyć. Od tamtego czasu, Tom odnosi się o niej wrogo. Mab ma dwie młodsze siostry bliźniaczki. James Ward

James jest drugim z kolei bratem Toma. Z zawodu jest kowalem, postanowił, jednak założyć małe pole chmielu i dorabiać sobie jako piwowar. Pierwszy raz pojawia się w czwartym tomie, pod Wieżą Malkinów. Przybył tam wtedy pomóc w ratowaniu swojej rodziny. Po wszystkim postanowił zamieszkać razem z Jackiem, Ellie i Mary na farmie. Zbudował sobie na miejscu własną kuźnię, w której wiedzie mu się dobrze.

Miejsca

 • Farma Piwowara

Rodzinna farma głównego bohatera. Jego ojciec kupił ją dawno temu, teraz zajmuje się nią jego najstarszy syn Jack, wraz z żoną Ellie. Mama Toma stworzyła tutaj specjalny pokój, który miał go ochraniać przed złem. W czwartym tomie książki, farma zostaje zniszczona przez czarownice z Pendle, a następnie odbudowana (wprowadza się tam wtedy jeden z braci Toma, James, który zajmuje się piwowarstwem i kowalstwem). Farma zawdzięcza swoją nazwę dawnemu właścicielowi, rozprowadzającemu piwo po najbliższej okolicy.

 • Chipenden

Wioska niedaleko której znajduje się letni dom stracharza. Mieszka tutaj od pierwszego dnia wiosny, aż do początku jesieni. Domem opiekuje się bogin oswojony przez stracharza, który sprząta i dla niego gotuje. Wokół budynku znajduje się ogród podzielony na trzy części. W jednej z nich stracharz trzyma w dołach boginy i wiedźmy. To tutaj właśnie uwięziona była przez dwadzieścia lat Mateczka Malkin, która została przypadkiem wypuszczona przez Toma. Później w jej dole znajdywała się Koścista Lizzie.

 • Priestown

Miasto wiary i księży. Znajduje się w samym sercu Hrabstwa. Zostało zbudowane na katakumbach, w których uwieziony był Mór. Znajduje się tutaj katedra, z najwyższą wieżą w Hrabstwie. Gdy umiera jakiś ksiądz, jego ciało przewożone jest właśnie tutaj i pochowane na specjalnym cmentarzu. Miasto odwiedza często Kwizytor, aby skazać swoich więźniów na stos. Po śmierci jego i Mora, wszystko znacznie się uspokoiło.

 • Anglezarke

Mroczne moczary znajdujące się w północno-wschodniej części hrabstwa. Mieści się tutaj zimowy dom stracharza. W jego podziemiach trzyma złapane boginy, wiedźmy oraz swoją kochankę Meg. Samo Anglezarke to miejsce słynne z Okrągłego Bochna, kurhanu pod którym znajduje się krąg do przywołania Golgotha, Boga Zimy. Znajduje się tutaj kilka farm oraz jedna miejscowość – Blackrod. Zimą warunki do życia są tutaj naprawdę ciężkie, ponieważ ciągle pada śnieg i szaleje nawałnica.

 • Pendle

Jedno z najniebezpieczniejszych miejsc w Hrabstwie. Pendle to rejon wokół wzgórza o tej samej nazwie. Głowny bohater - Tom uważa, że wzgórze wygląda jak żywe. Właśnie tutaj żyją trzy wielkie klany czarowic: Malkinów, Deanów i Mouldheelów. Znajduje się tam kilka niewielkich wiosek m.in. Bareleigh, Roughlee, Goldshaw Booth, Downham, Sabden, Read. Niedaleko Wroniego Lasu znajduje się Wieża Malkinów – siedziba tegoż właśnie klanu czarownic. Dalej na północ leży Wiedźmi Jar – legowisko martwych wiedźm. Na południu znajduje się jeszcze Dwór Read – siedziba tamtejszego szeryfa.

 • Nawiedzony młyn

Nawiedzony młyn, w którym mieszka Bill Arkwright. Jest bardzo stary, zaniedbany. Stracharz otoczył go fosą z silnym roztworem soli, aby nie mogły się tam dostać żadne bestie mroku. Na strychu znajdowały się trumny ojca i matki Billa (których dusze Tom uwolnił). Sam młyn znajduje się na skraju Bagna Klasztornego, niedaleko Mnisiego Wzgórza. Zaraz obok przepływa kanał prowadzący na południe do Caster i na północ do Kendal.

Źródło

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony