Leksykon polskiej literatury fantastycznonaukowej

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Leksykon polskiej literatury fantastycznonaukowej

Andrzej Niewiadowski & Antoni Smuszkiewicz

Leksykon polskiej literatury fantastycznonaukowej.jpg
Język oryginału polski
Forma książka krytycznoliteracka
Pierwsze wydanie 1990
I wydanie polskie 1990
Wydawca Wydawnictwo Poznańskie
Autor okładki Józef Petruk
ISBN 83-210-0892-5

Opis

"Leksykon polskiej literatury fantastycznonaukowej" to pierwsza tego typu publikacja, która w formie zwartego wydania słownikowego informuje o polskich pisarzach uprawiających fantastykę naukową oraz o autorach, którzy w latach minionych przyczynili się do późniejszego wykrystalizowania tej odmiany i upowszechnienia jej w literaturze polskiej.

Drugim, nie mniej istotnym celem "Leksykonu" jest wyjaśnienie niektórych terminów i podstawowych pojęć związanych z dość szeroko określonym obszarem fantastyki, stanowiącym naturalny kontekst dla science fiction.

Leksykon składa się więc z dwóch podstawowych części: "Słownika autorów", w którym znajdują się biogramy 189 pisarzy wraz z krótkim omówieniem ich twórczości, oraz "Słownika terminów", który zawiera 122 hasła, związane z całym obszarem polskiej literatury fantastycznej i jej pograniczem, a także ze zjawiskami charakterystycznymi dla fantastyki obcojęzycznej.

Poszczególne części Leksykonu opracowali: Fantastyka naukowa w literaturze polskiej. Zarys historyczny i Słownik terminów - Antoni Smuszkiewicz. Słownik autorów - Andrzej Niewiadowski Wstęp i Bibliografię opracowali - Andrzej Niewiadowski i Antoni Smuszkiewicz

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony