Mózg matrioszka

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
science


Mózg matrioszka to megastruktura będąca hipotetyczny komputerem o gigantycznych możliwościach obliczeniowych, zbudowany w oparciu o koncentrycznie rozlokowane sfery Dysona. Składałby się z nanotechnologicznych komputerów, zasilanych przepływem energii od gwiazdy w przestrzeń kosmiczną. Wykorzystywałby on zapewne całą energię emitowaną przez gwiazdę do wykonywania obliczeń.

Każda sfera byłaby przystosowana do pracy w innej temperaturze, pochłaniając światło emitowane przez bardziej wewnętrzną sferę i emitując je po wykorzystaniu na zewnątrz, w postaci fotonów o niższej energii. Sfery w samym centrum pracowałyby w temperaturze bliskiej temperatury gwiazdy, natomiast najbardziej zewnętrzne w temperaturze bliskiej temperaturze promieniowania tła. najbardziej zewnetrzne sfery mogłyby dodatkowo korzystać z promieniowania zewnetrznego (np UV od pobliskich gwiazd).

Konkretny mechanizm działania takiego komputera jest obecnie przedmiotem spekulacji, ale sam pomysł jest całkowicie zgodny z wszystkimi znanymi nam prawami fizyki. Jego konstrukcja wymagałaby prawdopodobnie rozmontowania wszystkich planet w układzie i wykorzystania ich materiału jako budulca.

Możliwości wykorzystania takiej mocy obliczeniowej są trudne do wyobrażenia. Wymyślonymi dotychczas zastosowaniami mógłoby być przeniesienie umysłów wszystkich ludzi do symulacji idealnego środowiska wirtualnego, bądź tworzenie i symulowanie rozwoju całych eksperymentalnych cywilizacji.

Nazwa pomysłu nawiązuje do lalek matrioszek.

Dzięki osiagnieciu progu osobliwości technologicznej komputer matrioszka może być w zasiegu mozliwości w 2800 roku. Nasz cywilizacha osiągnie tym samym poziom 2 na skali Kardaszewa.


Zobacz też:

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony