Maciej Wojtyszko

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Maciej Wojtyszko
Maciej wojtyszko.jpeg
Data i miejsce urodzenia 16 kwietnia,1946

Maciej Wojtyszko (ur. 16 kwietnia 1946 w Warszawie) – polski reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny, pisarz, autor sztuk, komiksów i filmów animowanych.

W latach 1965-1967 studiował filozofię na UW, a następnie na Wydziale Reżyserii PWSTiTV w Łodzi, który ukończył filmem dyplomowym Tik-Tak w 1972. Autor scenariuszy do filmów rysunkowych, słuchowisk radiowych i widowisk telewizyjnych. W latach 1975-1980 zrealizował m.in. następujące widowiska: Ostatnie dni Bułhakowa; Prawdomówny kłamca A. Gorina; Smok E. Szwarca; Zemsta nadchodzi o zmierzchu; Pierścień i róża W. Thackeraya. W sezonie 1979-1980 reżyserował własną sztukę dla dzieci Sekret wróżki na scenie Teatru Narodowego w Warszawie. W 1981 zrealizował długometrażowy animowany rysun¬kowy film fabularny Tajemnica szyfru Marabuta. Za twórczość dla dzieci otrzymał w 1979 nagrodę Prezesa Rady Ministrów. Od 1979 starszy wykładowca podstaw reżyserii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Członek zespołu filmowego „Rondo". Autor książek dla dzieci (m.in. Bromba i inni, 1975; Trzynaste pióro Eufemii, 1977; Antycyponek, 1975; Saga rodu Klaptunów, 1981).

Wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie. Dziekan Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich. Członek Koła Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży Stowarzyszenia Filmowców Polskich w Warszawie. Ojciec aktora, reżysera i scenografa Adama Wojtyszki.

W 1978 ukazała się jego powieść fantastycznonaukowa Synteza (NK, W.), opowiadająca o losach hibernowanego chłopca, który zostaje wyleczony w roku 2059. Powieść ukazuje trudności adaptacji społecznej oraz sposoby przełamywania izolacji psychicznej i środowiskowej. Jest przy tym książką o charakterze dydaktycznym: wprowadza postać hibernowanego dyktatora, który po latach pragnie pdzyskać broń masowej zagłady, ponosząc klęskę w walce z obrońcami pokoju. Synteza uzyskała Prix Futuribles i Premio Europea w roku 1980, a jej autor jest również twórcą scenariusza i reżyserem filmu Synteza (1983).

Twórczość fantastyczna

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony