Mara i Dann

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Mara i Dann

Doris Lessing
Mara and Dann: An Adventure

Mara i Dann1.jpg
Język oryginału angielski
Forma powieść
Pierwsze wydanie 1999
I wydanie polskie 2012
Wydawca Vis-à-vis/Etiuda
Przekład Marcin Barski
ISBN 978-83-7858-017-1
Kupisz w: Solarisnet.pl


Opis

Doris Lessing (ur. 1919) -brytyjska pisarka, urodzona w Południowej Afryce, autorka kilkudziesięciu powieści i tomów opowiadań, lauretka nagordy Nobla 2007. Jej twórczośc głęboko związna jest z jej biografią i choć powieść Mara i Dann rozgrywa się w fikcyjnym kraju możemy w z dużym prawdopodobieństwem dostrzec w opisywanej krainie elementy Czarnego Lądu.

Według Victorii Glendenning z Literary Review:

„Znajdujemy się w Afryce, teraz zwanej Ifrik. Północna półkula skuta jest lodem nowej Epoki Lodowcowej. Dwoje dzieci, Mara i Dann, wyruszają na odyseję ku zielonej krainie na chłodnych, południowych brzegach Morza Śródziemnego. Jak we wszystkich podaniach ludowych i baśniach opartych na motywie podróży, bohaterowie stawiają czoła ciężkim próbom. Spotykają ogromne chrabąszcze, których szczypce mogą przeciąć na pół dziecko, jaszczurki, które potrafią w szczękach unieść dorosłą kobietę, mijają osady i ruiny miast. Ta kunsztowna powieść to zarówno historia przygodowa, jak i ekologiczna baśń, dowodząca maestrii autorki. Życzyłabym sobie, by przeczytali ją wszyscy i by zdobyła wszystkie możliwe nagrody.”

A Anne Chisholm - Daily Telegraph dodaje:

„po trosze baśń, po trosze traktat o naszych czasach, Mara i Dann to ambitna, wymagająca, znakomita powieść. Lessing stworzyła tu mitycznych dziewczynkę i chłopca, którzy są zarazem poruszający, jak i wiarygodni. Poprzez Marę, dziewczynkę, która musi opiekować się swoim młodszym bratem, choć sama ledwo jest w stanie zająć się sobą, Lessing opowiada szczegółowo i w osobisty sposób o tym, jak ukształtowana jest kobieca natura. Mądra, wartościowa, smutna powieść.”

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony