Michael Ende

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Michael Ende
Michael ende.jpg
Data i miejsce urodzenia 12 listopada,1929
Garmisch-Partenkirchen
Data i miejsce śmierci 28 sierpnia 1995
Filderstadt
Narodowość Niemcy
Ważne dzieła Momo

Michael Andreas Helmuth Ende (ur. 12 listopada 1929 w Garmisch-Partenkirchen, zm. 28 sierpnia 1995 w Filderstadt), pisarz niemiecki.

Był synem malarza surrealisty Edgara. Ukończył szkołę teatralną w 1950; pracował jako aktor, scenarzysta, dyrektor teatru i krytyk filmowy w Monachium. Był antyfaszystą. Działał w studenckim ugrupowaniu Ruch 60. W roku 1971 wyjechał do Włoch, gdzie powstały jego najsławniejsze powieści.

Interesował się tzw. wiedzą ezoteryczną, znane jest jego zaangażowanie w ruch antropozoficzny. Elementy tych zainteresowań odnaleźć można w twórczości pisarza.

Utwory Endego zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. W 1981 pisarz otrzymał Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Janusza Korczaka (przyznawaną przez Międzynarodową Unię na Rzecz Książki dla Młodzieży), rok później – międzynarodową Nagrodę Lorenzo il Magnifico. Największym powodzeniem cieszą się zekranizowane powieści Momo i Nie kończąca się historia. Na podstawie przygód Kuby Guzika i maszynisty Lucka, jak również perypetii niezdarnych czarodziejów Zarazka i Tyranii oraz ich zwierząt, kruka Jakuba i kota Maurycego - czyli bohaterów utworu Wunschpunsch - powstały filmy animowane, wyświetlane w wielu krajach świata, przetłumaczone na wiele języków i dziś niemal powszechnie znane przez młodsze pokolenia i nie tylko.


Powieści i zbiory opowiadań

  • Momo oder Die seltsame Geschichte von den Zeit-Dieben und von dem Kind, das den Menschen die gestohlene Zeit zurückbrachte (1973) inny tytuł: Momo (1985) Momo
  • Die unendliche Geschichte (1979) inny tytuł: The Neverending Story (1983) Nie kończąca się historia
  • Mirror in the Mirror (1986)
  • Jim Button and Luke the Engine Driver (1990)
  • The Night of Wishes (1992)
  • (Der satanarchäolügenialkohöllische Wunschpunsch, (1989) Wunschpunsch albo szatanarchistorygenialkoholimpijski eliksir

Opowiadania

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony