Nagi cel

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Nagi cel

Adam Wiśniewski-Snerg

Nagi cel1.jpeg
Język oryginału polski
Forma Powieść
I wydanie polskie 1980
Wydawca Czytelnik
Autor okładki Władysław Brykczyński
Seria wydawnicza Z Kosmonautą
ISBN 8307001145


Na kolejną, po spektakularnym debiucie w 1973 roku, powieść Snerga trzeba było czekać pięć lat. W momencie wydania ,,Według Łotra nazwisko jego autora było już dobrze znane, a poprzeczka za sprawą ,,Robota ustawiona została bardzo wysoko. Nie pozostało to bez wpływu na odbiór kolejnych powieści.

Nagi Cel jest trzecią powieścią Wiśniewskiego - Snerga. Powieść, utrzymana w konwencji sensacyjnej fantastyki opowiada historię dwóch podrywaczy, członków modnego zespołu muzycznego, którzy zbiegiem okoliczności wmieszani zostali w intrygę rodem z hollywoodzkiego scenariusza. Dowiadują się oni, że niebezpieczna organizacja terrorystyczna zamierza w bliżej nieokreślonej aglomeracji miejskiej zdetonować termojądrową bombę. Katastrofie zapobiec mogą nasi bohaterowie, którzy wykorzystując swoje powodzenie u płci przeciwnej, przeniknąć mają w szeregi terrorystów. Cała ta filmowa przygoda, jest w istocie projekcją wygenerowaną dla rozrywki, by - podobnie jak robi to sensacyjne kino - ubarwiać monotonię codzienności.

Sensacyjna konwencja powieści jest oczywiście litrackim wybiegiem. Podobnie jak bohater, który odkrywa kolejne warstwy otaczającej go rzeczywistości, szybko orientujemy się, że nie mamy tu do czynienia z łatwą beletrystyką. Oprócz charakterystycznego dla Wiśniewskiego - Snerga tematu umowności bytu materialnego, ukazuje on analogiczny relatywizm występujący w relacjach społecznych i kulturowych. Relatywizm, którego nie dostrzegamy spoza obrębu narzuconych nam poprzez cywilizację ram, bo pojecie ,,faktu, czy ,,materialnego istnienia może być równie dobrze przyjętą za pewnik zewnętrzną sugestią.

Wątki, na których oparty jest szkielet fabularny powieści przypominają po części opowiadanie pt. "Anioł Przemocy", które mogło być źródłem niektórych pomysłów, rozwiniętych później w Nagim Celu. Jednak właśnie rozwinięcie - właściwy przekaz - sprawia, że ta krótka powieść jest ważną pozycją w dorobku autora. Oprócz tego posiada ona też specyficzny, melancholijny nastrój, dotąd u Snerga niespotykany.

Lp. rok wydania okładka informacja przekład
1 1980 Nagi cel1.jpeg Wydawca: Czytelnik
plus dodruk w 1984
Seria: Z Kosmonautą
Projekt okładki: Władysław Brykczyński
ISBN 8307001145
2 1990 Nagi cel1.jpeg Wydawca: Czytelnik

Seria: Z Kosmonautą
Projekt okładki: Władysław Brykczyński
ISBN 8307020077
3 2005 Nagi cel3.jpeg Wydawca: słowo/obraz terytoria

Seria: Utwory zebrane Snerga
Projekt okładki: Zbigniew Beksiński
ISBN 8374536527


Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony