Pierre Bottero

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Pierre Bottero
Pierre bottero.jpeg
Data i miejsce urodzenia 13 lutego,1964
Barcelonnette
Data i miejsce śmierci 8 listopada 2009
Narodowość Francja


Pierre Bottero (ur. 13 lutego 1964 w Barcelonnette, zm. 8 listopada 2009) – francuski pisarz fantasy.

Urodził się w miejscowości położonej w Alpach. Żonaty, miał trzy córki, pracował jako nauczyciel w szkole. Mieszkał w Pelissanne, u stóp prowansalskich wzgórz. Od młodości pasjonował go Władca Pierścieni J.R.R. Tolkiena i do dnia dzisiejszego pozostał wiernym czytelnikiem literatury fantasy. Do jego ulubionych autorów należą Farmer, Zelazny, Howard, Bradley, Moorcock i Leiber.

Swoją pierwszą próbę pisarską podjął w roku 2001, gdy córka poprosiła go o pomoc w przygotowaniu tekstu na konkurs. Zainspirowany tą pracą napisał swoją pierwszą powieść. Rodzina zachęciła go do wysłania Przyjaciół na całe życie (Amies à vie), książki, która niedługo potem została opublikowana przez Flammarion Castor Poche. I tak rozpoczęła się kariera Pierre'a Bottero jako autora książek dla młodzieży.

Poświęcił się on z jednej strony publikowaniu tekstów w serii Życie naprawdę / Prawdziwe życie (La vie en vrai), opowiadających o problemach, napotykanych w życiu codziennym i przeznaczonych dla młodych czytelników. Jednak z drugiej strony w tym samym czasie rozpoczął realizację wielkiego projektu w wydawnictwie Rageot – trzech trylogii o Ewilan.

Jest to saga fantasy, złożona z trzech serii, a każda z serii jest trylogią. Pierwsza seria nosi tytuł Ewilan z dwóch światów (La Quête d'Ewilan); druga – Światy Ewilan (Les Mondes d’Ewilan); trzecia ma na razie tytuł wyłącznie francuski – Le pacte de Marchombres, autor wydał dopiero dwa tomy tej trylogii.

Krytycy podkreślają, iż szczególną zaletą jego książek fantasy (mieszczących się w nurcie heroic fantasy) jest budowanie złożonych postaci oraz dobre prowadzenie akcji, w której miesza się ze sobą subtelny humor i emocjonalne przeżycia bohaterów.

Jego książki zdobywają we Francji wiele nagród, przyznawanych autorowi przez młodych czytelników. Seria poświęcona Ewilan otrzymała: w 2003 roku Prix des Collégiens de la Fête du livre du Var, rok później - Prix Plaisirs de lire i Prix Imaginales, a w roku 2005: Prix des Collégiens du Doubs.

W Polsce w 2009 roku ukazała się Wyprawa (D'un monde a l'autre), część pierwsza trylogii Ewilan z dwóch światów, a w 2010 Granice Lodu (Les Frontières de Glace), część druga.

Bottero zginął w wypadku motocyklowym 8 listopada 2008 r.

Ewilan

cykl Trylogia Ewilan

Źródło

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony