Piter

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Piter

Szymun Wroczek
Mietro 2033: Pitier

Piter.jpeg
Język oryginału rosyjski
Forma powieść
Pierwsze wydanie 2010
I wydanie polskie 2011
Wydawca Insignis
Przekład Paweł Podmiotko
Autor okładki Ilja Jackiewicz
Oprawa miękka
ISBN 978-83-61428-46-6
Cykl: Metro 2033
poprzednia
brak
następna
Piter. Wojna
Kupisz w: Solarisnet.pl

Dawniej: Piotrogród, Leningrad dziś: Sankt Petersburg, Petersburg lub po prostu Piter. W mieście nad Newą, podobnie jak w Moskwie, atomową apokalipsę przetrwali tylko ci, którzy mieli szczęście znaleźć się w odpowiednim miejscu, czyli w metrze.

...my wszyscy już umarliśmy. Tom Waits rozbrzmiewający w martwej ciszy opuszczonej kafejki. Mokry petersburski blues w deszczową noc newskiego prospektu... Biała grubościenna filiżanka na masywnym spodku. Czarna skorupa wewnątrz.

Ochrypły, straszny głos Waitsa brzmi Iwanowi w uszach. W martwej ciszy trzaskają milirentgeny, promieniowanie gamma przechodzi przez cienkie ściany. Echo. Iwan stoi na ulicy i słucha radioaktywnego bluesa. W ręku trzyma strzelbę z dwiema lufami...

Iwanowi Mierkułowowi, diggerowi z Wasilieostrowskiej, przygotowania do ślubu przerywa wybuch wojny z Chodnikami, na których padło podejrzenie kradzieży agregatu prądotwórczego. Lokalne starcie wkrótce przerodzi się w coś o wiele poważniejszego. Kto okaże się prawdziwym sojusznikiem, a kto zdrajcą? W obronie zasad i własnej stacji Iwan będzie musiał podjąć nierówną walkę.

Uniwersum Metro 2033 to międzynarodowy projekt stworzony i koordynowany przez Dmitry`a Glukhovsky`ego (Dmitrija Głuchowskiego), autora bestsellerów "Metro 2033" i "Metro 2034", w którym biorą udział różni pisarze, osadzający swe historie w realiach postapokaliptycznego świata Metra 2033.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony