Planeta złomowisko

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Planeta złomowisko

H. Beam Piper
Junkyard Planet

Planetazlomowisko.jpg
Język oryginału angielski
Forma Powieść
Pierwsze wydanie 1963
I wydanie polskie 2019
Wydawca Stalker Books
Przekład Tomasz Walenciak
ISBN 9788375901412
Cykl: Terro Human
poprzednia
brak
następna
brak
Kupisz w: Esef.com.pl


Rozwinięcie w powieść opowiadania "Cmentarz marzeń".

Conn Maxwell wraca ze studiów na głównej planecie Federacji Terrańskiej. Jego rodzimy świat to prowincjonalny glob, bez żeglugi międzygwiezdnej, podupadły gospodarczo po ostatniej wojnie galaktycznej. Federacja miała na świecie Conna liczne bazy i arsenały. Kiedy zapanował pokój, armia to wszystko porzuciła, zostawiając na rzecz mieszkańców. Teraz ci handlują bronią, sprzętem medycznym, pojazdami antygrawitacyjnymi, próbując jakoś przetrwać.

Wśród osadników krąży legenda o superkomputerze, nazywanym Merlin. To święty Graal poszukiwaczy mienia powojskowego. Conn został wysłany na studia po to, by zdobył informacje o Merlinie. Nie ma jednak dobrych wieści dla swych ziomków. Ale ma pomysł, jak wydobyć rodzinną planetę z kryzysu.

H. Beam Piper (1904-1964) amerykański pisarz, klasyk science fiction, jeden z głównych twórców złotego wieku SF. Twórczość Pipera była zakorzeniona w przygodowej tradycji tamtych czasów, pisał głównie space opery. Ale zgodnie z zapotrzebowaniem "Astounding" w swoich utworach tworzył spekulacje społeczne i ekonomiczne. Dwa jego najbardziej znane cykle to Paratime Police i Terro Human, z którego pochodzi m.in. Trylogia Kudłacze i Planeta złomowisko.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony