Przypowieść o talentach

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Przypowieść o talentach

Octavia E. Butler
Parable of the Talents

Przypowiesc o talentach1.jpg
Język oryginału angielski
Forma powieść
Pierwsze wydanie 1998
I wydanie polskie 2003
Wydawca Prószyński
Przekład Jacek Chełminiak
Autor okładki Piotr Łukaszewski
Seria wydawnicza Nowa Fantastyka (seria)
ISBN 83-7337-404-3
Cykl: Parable of the Sower
poprzednia
Przypowieść o siewcy
następna
brak

Opis

"Przypowieść o talentach" porusza typowe dla Octavii Estelle Butler tematy — alienacji i transcendencji, przemocy i duchowości, wolności i zniewolenia, oddzielenia i wspólnoty — osadzone w zdumiewającym kontekście rozbitego świata roku 2032.

Wędrówki Lauren Olaminy, bohaterki Przypowieści o siewcy, relacjonuje jej córka Larkin, występująca również jako Asha Vere. Opowieść córki przeplatają zapiski z dziennika matki. Na tle toczącej się wojny, nękającej cały amerykański kontynent i Stany Zjednoczone pod przywództwem ultraprawicowego, fanatycznie religijnego prezydenta, powieść ukazuje społeczeństwo, którego fundamentalne struktury zostały rozbite.

Autorka mówiła, że Przypowieść o siewcy była książką o problemach, a Przypowieść o talentach miała być książką o rozwiązaniach. "Jako że nie znam rozwiązań, ostatecznie postanowiłam przyjrzeć się tym, po które zwykle sięgają ludzie zagubieni i targani konfliktami". Mimo to, o dziwo, w tej powieści życie ludzkie pomyślnie trwa dalej, a młoda Lauren z Przypowieści o siewcy przeobraża się w silną, dojrzałą kobietę — złożoną, lecz całkowicie wiarygodną.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony