Ręka Chwały

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
fiction

Ręka Chwały — w folklorze magiczny przedmiot sporządzony z ręki wisielca.

Nazwa

Nazwa tego magicznego przedmiotu jest młodsza od niego samego i pierwotnie oznaczała korzeń mandragory. Ręka Chwały po raz pierwszy pojawia się w języku angielskim w roku 1707 i bierze swój początek od przekształaconej francuskiej nazwy mandragory - maindegloire - utworzonej z kolei od łacińskiego mandragora. Pierwsza wzmianka o Ręce Chwały, choć jeszcze nie pod swoim właściwym imieniem, pochodzi jednak już z roku 1440.

Rodowód

Ręka Chwały była sporządzana w specjalny sposób. Mianowicie była to ręka wisielca, konkretniej powieszonego na szubienicy mordercy. Taką odciętą rękę należało następnie odpowiednio spreparować. Po pierwsze należało upuścić z niej całą pozostałą krew, następnie trzymać w glinianym słoiku i marynować w soli przez dwa tygodnie. Po tymże okresie tak sporządzony przedmiot suszyło się, a dokładniej marynowało przy użyciu ziół min. werbeny bądź wystawiało na słońce. Również świece do takiej Ręki Chwały musiały być specjalne. Należało je mianowicie sporządzić z tłuszczu wisielca.

Charakterystyka

Ręka Chwały miała właściwości magiczne i służyła głównie złodziejom. Zgodnie z wierzeniami bowiem, kiedy ów wkradał się do domu z Ręką Chwały z pozpalanymi świecami wszyscy domownicy zapadali w głęboki sen z którego nie mogli się wybudzić dopóki płonęła Ręka Chwały. Inną z rzekomych właściwości tak spreparowanej ręki wisielca była zdolność paraliżowania tego, kto na nią spojrzał.

Ochrona

Ponoć jedynym sposobem by zagasić Rękę Chwały było użycie mleka. Zdarzali się również ludzie odporni na tego rodzaju magię.

Literatura

(aut. Izabela Ozga)

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony