Robert Jordan

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Robert Jordan
Robert jordan.jpg
Data i miejsce urodzenia 17 października,1948
Charleston
Data i miejsce śmierci 16 września 2007
Narodowość USA
Ważne dzieła Koło Czasu
Strona domowa
Robert jordan2.jpg
Robert jordan3.jpg

Robert Jordan to pseudonim literacki Jamesa Olivera Rigneya, Jr. (ur. 17 października 1948 – zm. 16 września 2007), amerykańskiego pisarza znanego głównie jako autora cyklu fantasy Koło Czasu (The Wheel of Time). Jego inne pseudonimy to Reagan O'Neal i Jackson O'Reilly.

Jordan urodził się w Charleston, w Karolinie Południowej, w USA. Nauczył się czytać w wieku czterech lat od swojego starszego brata. Ukończył fizykę w Military College of South Carolina, która to uczelnia zobowiązywała swoich absolwentów do odbycia służby wojskowej. Przypadła ona na czas wojny wietnamskiej, w której przyszły pisarz brał czynny udział (był w Wietnamie przez dwie tury) – otrzymał na niej trzy odznaczenia wojenne.

Po powrocie do domu, zajmował się dziennikarstwem i krytyką teatralną. Dorabiał pisaniem kolejnych książek o przygodach Conana, postaci stworzonej przez Roberta E. Howarda. Mieszkał aż do śmierci ze swoją żoną, Harriet w domu zbudowanym w 1797 r.

Uwielbiał sport na świeżym powietrzu – polowania, wędkarstwo, żeglarstwo oraz inne takie jak: poker, szachy, bilard. Jego hobby było zbieranie fajek.

Conan Universe

Fallon

  • The Fallon Blood (1980) [jako Reagan O'Neal]
  • The Fallon Pride (1981) [jako Reagan O'Neal]
  • The Fallon Legacy (1982) [jako Reagan O'Neal]

Wheel of Time

cykl Koło Czasu

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony