Sakyo Komatsu

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Sakyo Komatsu
Sakyo komatsu.jpeg
Data i miejsce urodzenia 28 stycznia,1931
Osaka
Data i miejsce śmierci 26 lutego 2011
Osaka
Narodowość Japonia
Strona domowa

Sakyō Komatsu (jap. 小松左京 Komatsu Sakyō, ur. 28 stycznia 1931 w Osace jako 小松実 Minoru Komatsu, zm. 26 lipca 2011 w Osace) – japoński pisarz i scenarzysta, jeden z najbardziej znanych japońskich pisarzy science fiction, obok Kōbō Abe i Shin'ichi Hoshi.

Jest absolwentem Uniwersytetu w Kioto, gdzie studiował literaturę włoską. Karierę jako pisarz rozpoczął w latach 60. XX wieku. Był swego czasu nazywany „królem japońskiej SF”. Pracował również jako dziennikarz i reporter Radia Osaka. W 1985 r. zdobył Nihon SF Taisho Award – japońską nagrodę przyznawaną pisarzom science fiction.

Jego najsłynniejszą książką jest Zatonięcie Japonii z 1973 r. (oryg. Nihon chinbotsu), zekranizowanej dwukrotnie – w 1973 oraz 2006 r. Powieść przedstawia realistyczny opis wielkiej katastrofy geologicznej – gigantycznego trzęsienia ziemi, w rezultacie którego w ciągu kilku miesięcy zagładzie ulega cały Archipelag Japoński, a mieszkańcy są ewakuowani i rozwiezieni na inne kontynenty. Opis jest tak przekonywający, że wielu czytelników uwierzyło w prawdopodobieństwo tego zjawiska, tym bardziej, że autor fikcyjne wydarzenia podbudował teorią naukową o ruchu kontynentów.

Powieści

  • 復活の日 (Fukkatsu no hi') (1964) inny tytuł: Virus (2012)
  • Robbers of the Future (1970)
  • 日本沈没 (Nihon Chinbotsu) (1973) Zatonięcie Japonii

Zbiory opowiadań

  • Robbers of the Future (1970)

Opowiadania

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony