Tomasz Pacyński

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Tomasz Pacyński
Tomasz pacynski.jpg
Data i miejsce urodzenia 4 lutego,1958
Warszawa
Data i miejsce śmierci 30 maja 2005
Brok
Narodowość Polska
Strona domowa


Tomasz Pacyński (ur. 4 lutego 1958 w Warszawie, zm. 30 maja 2005 w Broku) – polski pisarz fantastyczny, z zawodu informatyk. Od 2004 redaktor naczelny czasopisma internetowego „Fahrenheit”, do którego dołączył w 2000 roku. Publikował na łamach „Science Fiction”, „SFery” i „Fantasy” oraz w internetowych czasopismach „Fahrenheit”, „Esensja”, „Fantazin” (był jego załozycielem) i „Srebrny Glob”. Autor felietonów publikowanych w „SFerze” i „Science Fiction”.

Jego debiutem książkowym była opublikowana w 2001 powieść Sherwood, za którą otrzymał nominację do nagrody im. Janusza A. Zajdla. Napisał cztery powieści – trylogię fantasy Sherwood (na motywach legendy o Robin Hoodzie) oraz Wrzesień – militarną postapokaliptyczną powieść political fiction, również nominowaną do Zajdla, a także liczne opowiadania. Humorystyczne opowiadania z cyklu o Dziadku Mrozie zostały w 2005 wydane w zbiorze Linia ognia. W Internecie używał często pseudonimu Pacek.

30 maja 2005 został znaleziony martwy w ogródku przez rodzinę. Przyczyną śmierci było prawdopodobnie zapalenie mięśnia sercowego lub zawał. Został pochowany 7 czerwca na Cmentarzu Powązkowskim.


Spis treści

Matylda

cykl Matylda

Sherwood

cykl Sherwood

Powieści

Zbiory opowiadań

Opowiadania

Źródło

  • [1] wikipedia
  • [] oficjalna strona Tomasza Pacyńskiego
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony