Tomasz Piątek

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Tomasz Piątek
Tomasz piatek.jpg
fot. wikipedia
Data i miejsce śmierci Pruszków 16 marca
Narodowość Polska
Strona domowa

Tomasz Piątek (ur. 16 marca 1974 w Pruszkowie) – polski pisarz, dziennikarz i copywriter. Obecnie mieszka w Łodzi.

Ukończył lingwistykę na Università degli Studi di Milano. W latach 1995–1999 pracował jako dziennikarz w "Polityce", RMF FM, "La Stampa", Inforadiu, Radiostacji, oraz jako ekspert–psycholingwista. Publikował felietony w miesięczniku "Film" i w "Życiu Warszawy", od lutego 2009 jest stałym felietonistą "Krytyki Politycznej". Pracował również w reklamie, a od lutego 2012 pracuje w agencji Brasil jako copywriter.

Od 1997 jest uzależniony od heroiny. Jego debiutem książkowym była powieść Heroina, oparta częściowo na własnych doświadczeniach. Książka zyskała duży rozgłos, między innymi ze względu na brak jednoznacznej negatywnej, bądź pozytywnej oceny heroiny. Powieść nagrodzona została honorową nagrodą "Książka Lata 2002" przez Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu, zaś Piątek nominowany był do Paszportu Polityki. Drugą książką Piątka była powieść kryminalna Kilka nocy poza domem, zaś w roku 2003 rozpoczął trylogię fantasy Ukochani Poddani Cesarza, uznaną przez krytyków (Kinga Dunin) i publiczność za jeden z najbrutalniejszych tekstów w literaturze polskiej. Anty-thriller Bagno został nominowany do nagrody Wielki Kaliber dla najlepszych powieści kryminalnych. Heroina została wydana po rosyjsku (w Rosji i na Ukrainie) oraz serbsku, Kilka nocy poza domem - po hiszpańsku (w Argentynie i innych krajach Ameryki Łacińskiej), Bagno i Przypadek Justyny - po włosku.

Twórczość Piątka nie jest oceniana jednoznacznie, a jego powieści trudno przyporządkować do jakichkolwiek kategorii. Przeciwnicy atakują pisarza za agresywny język i nadmierną wielowątkowość, zwolennicy podkreślają wyobraźnię, humor i metafizyczne treści w jego książkach.

W 2009 za "Pałac Ostrogskich" Tomasz Piątek został finalistą Nagrody literackiej Nike. W 2010 za "Węża w kaplicy" otrzymał nominację do Paszportów Polityki.

Spis treści

Ukochani Poddani Cesarza

cykl Ukochani Poddani Cesarza

Powieści

Opowiadania

Inna twórczość

  • Heroina (Wydawnictwo Czarne 2002) - Nagroda Książki Lata 2002 Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu
  • Kilka nocy poza domem (Wydawnictwo Czarne 2002)
  • Bagno (Wydawnictwo Czarne 2004)
  • Przypadek Justyny (Wydawnictwo Czarne 2004)
  • Nionio (Wydawnictwo Literackie 2005)
  • Dobry Pan (Państwowy Instytut Wydawniczy 2005)
  • Pałac Ostrogskich (W.A.B. 2008) - finalista Nagrody literackiej Nike
  • Morderstwo w La Scali (W.A.B. 2009)
  • Wąż w kaplicy (W.A.B. 2010)
  • Podręcznik dla klasy pierwszej (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2011)

Źródło

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony