Trylogia husycka

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Trylogia husycka

Andrzej Sapkowski

Trylogia husycka.jpeg
Język oryginału polski
Forma Powieść
I wydanie polskie 2007
Wydawca Supernowa
Oprawa box
ISBN 978-83-7054-199-6
Cykl: Trylogia husycka
poprzednia
brak
następna
Narrenturm
Kupisz w: Solarisnet.pl


Trylogia husycka to trzy fantastyczno-historyczne powieści napisanych przez Andrzeja Sapkowskiego w latach 2001-2006. Tłem wydarzeń całej serii są wojny husyckie, a głównym bohaterem jest Reynevan (Reinmar z Bielawy). W skład trylogii wchodzą następujące powieści: Narrenturm, Boży bojownicy oraz Lux Perpetua. W powieściach, oprócz postaci historycznych, ściśle związanych z opisywanym kofliktem zbrojnym, pojawiają się także osoby z wojnami niezwiązane, takie jak: Jan Gutenberg czy Mikołaj z Kuzy.

Akcja toczy się w piętnastym wieku na terenie Czech, Moraw, Śląska, Węgier, ówczesnej Polski i Niemiec. Sapkowski w niepowtarzalnym stylu opisuje okrucieństwo wojny, zwłaszcza bratobójczej, i piętnuje nietolerancję religijną. W swojej powieści stworzył szereg barwnych postaci, którym przyszło żyć i zachować przyzwoitość w czasach pogardy. Główny bohater, Reynevan z Bielawy, medyk, romantyczny kochanek i z konieczności husycki szpieg, określa sam siebie jako Ślązaka. Nie Czecha ani Niemca, ani tym bardziej Polaka, choć biegle posługuje się językami wszystkich tych nacji i dzieli ludzi według kryteriów moralnych, a nie narodowościowych. Studiował w Pradze, ale w trakcie swych rozlicznych peregrynacji odwiedził wiele czeskich i śląskich miast i miasteczek. Miejsca owe opisał Sapkowski z niezwykłym pietyzmem: średniowieczne Praga i Wrocław pod jego piórem wprost tętnią życiem.

Wieloletnia, wręcz benedyktyńska kwerenda historyczna, jaką przeprowadził autor LUX PERPETUY, została doceniona przez czeskich czytelników i recenzentów; pojawiły się nawet głosy, że szkoda, iż dopiero Polak stworzył tak zapierający dech swym rozmachem, obiektywizmem i historyczną rzetelnością cykl powieści o jednym z najbardziej przełomowych rozdziałów ich dziejów.

Wielkość tego historiozofizycznego nurtu prozy dostrzeżono także w Rosji, na Ukrainie, Litwie, Niemczech czy Słowacji.

Zawartość

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony