W kraju niewiernych

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
W kraju niewiernych

Jacek Dukaj

W kraju niewiernych.jpeg
Język oryginału polski
Forma Zbiór opowiadań
I wydanie polskie 2000
Wydawca Supernowa
ISBN 8370541410
Kupisz w: Solarisnet.pl

W tym obszernym tomie opowiadań, sygnalizującym już przyszły kunszt autora, znalazła się m.in. Katedra - opowieść, która zainspirowała Tomasza Bagińskiego i stała się przyczynkiem do kilkuminutowej animacji, nominowanej do Oscara. Sam tekst otrzymał Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla dla najlepszego opowiadania roku 2000, dyskwalifikując tym samym inny utwór z tomu W kraju niewiernych - również nominowany do tego wyróżnienia Ruch Generała. Zbiór - zawierający także m. in. zapowiadające fenomen Matrixa Irreehaare czy kontrowersyjną Ziemię Chrystusa - zdobył trzy inne nagrody.


Zaczyna się mocno - od Żelaznego Generała, Rajmunda Żarnego z Warzhadów. Potem spotykamy Zjadacza Krwi, zapadamy się mroki wirtualnego Irrehaare, obserwujemy tajemniczego Muchobójcę, widzimy świat równoległy, w którym Chrystus nie umarł, przeżywamy mistyczne uniesienie w Katedrze, by doznać objawienia podobnego do tego z Medjugorie i w końcu stanąć twarzą w twarz z teologicznym problemem istnienia duszy u Obcych. Wojciech Sosnowski, Wirtualna Polska

Tym, co fascynuje w utworach Dukaja, jest ukazywanie, jak pod ciśnieniem kosmicznych, odmienionych technologicznie realiów, reformuje się podejście do Boga, do zagadnień metafizycznych. Widzimy u Dukaja, jak nowa, wytworzona przez człowieka rzeczywistość deformuje i przeistacza swego twórcę, przyczyniając mu problemów, bólu i rozterek dziś kompletnie nieznanych. Dukaj traktuje bodaj swoje światy jako wizję przyszłości, która może się kiedyś, gdzieś zrealizować. Bardziej mi tu pasuje hasło z przeciwległego bieguna znaczeniowego: "W krainie wiernych". I do tematyki religijnej, jak ją Dukaj rozumie i przedstawia, i do jego podejścia do science fiction'. Marek Oramus, "Dziennik Polski"

Dukaj to pisarz obdarzony niesamowitym talentem do wymyślania fantastycznych światów (...) potrafi niezwykle bogaty obraz świata wymyślić zaledwie dla krótkiego opowiadania ("Ruch Generała", "Ziemia Chrystusa"), po czym beztrosko te światy porzuca i zabiera się za tworzenie następnych, jakby za cel swojego pisarstwa uznał empiryczne obalanie tezy, zgodnie z którą w fantastyce wszystko już było i nic się nie da wymyślić. Wojciech Orliński, "Gazeta Wyborcza"

Zawartość zbioru

  • IACTE
  • In partibus infidelium
  • Irrehaare
  • Katedra
  • Medjugorie
  • Muchobójca
  • Ruch generała
  • Ziemia Chrystusa
Lp. rok wydania okładka informacja przekład
1 2000 W kraju niewiernych.jpeg Wydawca: Supernowa
plus dodruk 2003


ISBN 8370541410
2 2008 W kraju niewiernych2.jpeg Wydawca: Wydawnictwo Literackie
oprawa twarda

Projekt okładki: Tomasz Bagiński
ISBN 9788308041826
3 2017 W kraju niewiernychI 3.jpg Wydawca: Ringier Axel Springer Polska/Literackie
Wydano w 2 woluminach
Seria: Światy Równoległe - fantastyczna kolekcja

ISBN 978-83-08-06137-4
4 2017 W kraju niewiernychII 3.jpg Wydawca: Ringier Axel Springer Polska/Literackie
Wydano w 2 woluminach
Seria: Światy Równoległe - fantastyczna kolekcja

ISBN 978-83-08-06138-1


Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony