Według łotra

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Według łotra

Adam Wiśniewski-Snerg

Wedlug lotra1.jpeg
Język oryginału polski
Forma Powieść
I wydanie polskie 1978
Wydawca Wydawnictwo Literackie
Autor okładki Marek Pietrzak


Na kolejną, po spektakularnym debiucie w 1973 roku, powieść Snerga trzeba było czekać pięć lat. W momencie wydania ,,Według Łotra nazwisko jego autora było już dobrze znane, a poprzeczka za sprawą ,,Robota ustawiona została bardzo wysoko. Nie pozostało to bez wpływu na odbiór kolejnych powieści.

,,Według Łotra opowiada historię (dziś można powiedzieć, o typowej dla Snerga podbudowie) człowieka zagubionego w niezrozumiałym, bo odmienionym w przeciągu jednej nocy świecie. O poranku Carlos Ontena odkrywa, że znajdujące się w jego domu przedmioty zastąpione zostały prymitywną, wykonaną z zastępczych materiałów imitacją. Dzielnica, którą zamieszkiwał przemieniła się w uproszczoną filmową dekorację. Możliwość racjonalnego wytłumaczenia zjawiska znika natychmiast, kiedy Carlos odkrywa rzecz przerażająco niezrozumiałą: ludzie, jeszcze niedawno równie jak on przeciętni, stali się - w przeważającej większości - plastikowymi manekinami. Podczas poszukiwań pozostałości ,,prawdziwego świata, Ontena wchodzi w brutalny konflikt z syntetycznym otoczeniem, stopniowo uświadamiając sobie bezwzględną nieuchronność scenariusza, który rozgrywa się na planie jego własnego życia.

Książka kontynuuje zapoczątkowany pierwszą powieścią Snerga, charakterystyczny dla niego styl narracji: lakoniczny, poniekąd wręcz analityczny, przy tym sugestywny, jakby autor składał suchą relację z miejsca, gdzie jeszcze niedawno fizycznie przebywał. Snerg chce wszak ambitnemu czytelnikowi ukazać własną wizję rzeczywistego świata: hierarchicznej układanki, którą wypełniają istoty na różnych szczeblach rozwoju. Te ze szczebla niższego nigdy nie będą w stanie zrozumieć charakteru bariery jaka rozdziela je od istot wyższych, nie mówiąc już o możliwości nawiązania z nimi równorzędnych relacji. Wgląd w świat dla nas nieosiągalny Snerg realizuje więc poprzez proste analogie. W powieści doszukać się także można swoistej satyry wymierzonej w prawa społecznych zależności, które zdradzają tendencję do faworyzwania w swej strukturze ludzi o prymitywnej osobowości i takim też umyśle.

Druga powieść Adama Wiśniewskiego - Snerga, zdobyła spory rozgłos i doczekała się kilku wydań, w tym paru zagranicznych. Miała też być - jak głosi plotka - podstawą dla scenariusza legendarnego dziś filmu Piotra Szulkina Ga, ga chwała bohaterom. Projekt w tej formie nie został jednak zrealizowany, co nie zmienia faktu, że Według Łotra jest najbardziej znaną i najchętniej czytaną po ,,Robocie książką autora. Powieść doceniono również na prestiżowej europejskej konwencji literatury SF Eurocon.

Lp. rok wydania okładka informacja przekład
1 1978 Wedlug lotra1.jpeg Wydawca: Wydawnictwo Literackie


Projekt okładki: Marek Pietrzak
2 1983 Wedlug lotra2.jpeg Wydawca: Wydawnictwo Literackie


Projekt okładki: Marek Pietrzak
ISBN 8308004997
3 1997 Wedlug lotra3.jpeg Wydawca: RebisISBN 8371205198
4 2005 Wedlug lotra4.jpeg Wydawca: słowo/obraz terytoria

Seria: Utwory zebrane Snerga
Projekt okładki: Zbigniew Beksiński
ISBN 8374537159


Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony