Wieża Jaskółki

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Wieża Jaskółki

Andrzej Sapkowski

Wieza jaskolki1.jpg
wydanie angielskie
Język oryginału polski
Forma Powieść
I wydanie polskie 1997
Wydawca Supernowa
Autor okładki Bogusław Polch
ISBN 8370541240
Cykl: Saga o wiedźminie (cykl)
poprzednia
Chrzest ognia
następna
Pani Jeziora
Kupisz w: Solarisnet.pl

Ranna i ledwo żywa Ciri zostaje odnaleziona na bagnach Pereplutu przez pustelnika Vysogotę z Corvo, który zaczyna się nią opiekować. Między młodą dziewczyną i starym wykładowcą oxenfurckiej uczelni stopniowo nawiązuje się przyjaźń. Cirilla postanawia opowiedzieć mu swoją historię. Tymczasem kompania wiedźmina Geralta ucieka z armii królowej Meve, przekracza Jarugę i wraz z gromadą bartników udaje się na południe w stronę Gór Amell, by odnaleźć poszukiwanych druidów. Opowiadana przez Ciri historia rozpoczyna się w miejscowości Zazdrość. Tam, wynajęty przez nilfgaardzkiego koronera do zadań specjalnych – Stefana Skellena zwanego "Puszczykiem", łowca nagród Leo Bonhart wycina w pień hanzę Szczurów. Jednakże Ciri pozostawia przy życiu, choć bezwzględnie miał ją zabić. Bonhart oszukuje swoich mocodawców i wystawia Ciri na arenie w Claremont, gdzie dziewczyna ma walczyć ku uciesze tłumu. Tymczasem w Riedbrune do kompanii Geralta przyłącza się jasnowłosa Angoulême, która zbiegła z hanzy Słowika. Ostrzega ona wiedźmina przed zasadzką w Belhaven, którą przygotowała hanza Słowika na rozkaz tajemniczego półelfa.

Armia Nilfgaardu, po zdobyciu Sodden, przekracza granicę Temerii i pokonuje wojska Foltesta w bitwie pod Mariborem. Osacza twierdzę, ale odstępuje od oblężenia ze względu na zbliżającą się zimę. Emhyr var Emreis planuje wielką ofensywę na Temerię wiosną. W obliczu tych wydarzeń, Dijkstra udaje się na rokowania z królem Esteradem Thyssenem z Koviru. Oboje zdają sobie sprawę z zagrożenia jednakże Kovir musi pozostać neutralny. Esterad Thyssen udziela Dijkstrze nieoficjalnej pożyczki, dzięki której Redania będzie w stanie wystawić silną armie. Geralt podejrzewa Cahira o zdradę i dochodzi między nimi do bójki w Ekwinokcjum. Oboje godzą się, a wiedźmińska kompania się rozdziela – Geralt, Cahir i Angoulême jadą do Belhaven; natomiast Jaskier, Milva i Regis na wschód do Toussaint – do druidów z Caed Myrkvid.

Do wynajętej przez Stefana Skellena hanzy dołączą totumfacki Vilgefortza – Rience. Spotykają się z Bonhartem we wsi Goworożec. Tam w noc Ekwinokcjum, w wyniku przypadkowej pomocy podwładnej Skellena – Joanny "Kenny" Selborne, Ciri udaje się uciec prześladowcom. Zostaje jednak ciężko raniona w twarz przez Puszczyka.

Lp. rok wydania okładka informacja przekład
1 1997 Wieza jaskolki1.jpg Wydawca: Supernowa


Projekt okładki: Bogusław Polch
ISBN 8370541240
2 2000 Wieza jaskolki2.jpg Wydawca: Supernowa


Projekt okładki: Bogusław Polch
ISBN 8370541240
3 2001 Wieza jaskolki3.jpg Wydawca: Supernowa


Projekt okładki: Tomasz Piorunowski
ISBN 8370541240
4 2007 Wieza jaskolki4.jpg Wydawca: Supernowa
oprawa twarda, wydane w pakiecie


ISBN 8370541240
5 2010 Wieza jaskolki5.jpg Wydawca: Supernowa


Projekt okładki: ilustracja z gry komputerowej CD Project
ISBN 9788375780338Przekłady

  • wydanie rosyjskie – wyd. AST, Moskwa 1999 (oraz 6 późniejszych wydań, osobno lub w połączeniu z innymi tomami)
  • wydanie czeskie – Věž vlaštovky, wyd. Leonardo, Ostrava 1998
  • wydanie hiszpańskie – La Torre de la Golondrina, Bibliópolis, Madryt 2006[1]
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony