Wierzba

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LEKSYKON FANTASTYKI
fiction
D. Brandis, Illustrations of the Forest Flora of North-West and Central India, 1874
WIERZBA — drzewo znane także z historii kultury.

Charakterystyka

Wierzba od starożytności uchodziła za drzewo bezpłodne. W związku z tym faktem miała skutecznie hamować pożądanie. Dzięki temu w średniowieczu powiązano ją z czystością. Z tego powodu stała się symbolem dziewictwa. Ponadto używana była w starożytności do celów wróżebnych. Znalazła również zastosowanie w medycynie. Już w starożytnym Rzymie używano jej jako środka skutecznego przeciwko gorączkom.

W mitologii chrześcijańskiej wierzba, poza symbolem czystości, stała się symbolem odrodzenia, co wiązało się ze zdolnością tego drzewa do regeneracji. Ucięte gałęzie wierzby szybko odrastają, a gałąź wetknięta w ziemię zakwita. Z gałązek wierzby sporządzono palmy na niedzielę palmową. Uchodziła także za symbol mądrości. W folklorze pasterskim gałązek wierzby używano podczas wiosennych obchodów jako symbolu płodności, uderzając nimi bydło. Uderzenie witkami wierzbowymi miało także przepędzać choroby i zło. Wierzba mogła je także na siebie przyjmować. W folklorze używano ich do odpędzenia burzy, zatykano w różne miejsca w chacie. Kobiety, które oczekiwały dziecka, zostawiały pod wierzbą ubrania, a jeżeli listek wierzby spadł na nie oznaczało to dobrą wróżbę, zapowiedź udanego porodu.

Wierzba była także siedzibą duchów, wierzba rosła w miejscach spotkań czarownic, z jej witek sporządzały swoje miotły na których udawały się na sabaty. W folklorze słowiańskim wierzbę zwykły zamieszkiwać czarty.

Literatura

  • Macioti M. I., Mity i magie ziół, Kraków 2006.
  • Mann J., Zbrodnia, magia i medycyna, Toruń 1996.
  • Sentier E., Trees of the Goddess, Winchester 2014.
  • Pietrzak E., Historyczne spojrzenie na mistyczne związki ludzi z drzewami, [w:] „Maska. Roślina”, nr. 27/2015.
  • Kopaliński W., Słownik symboli, Warszawa 2006.
  • Forstner D., Świat symboliki chrześcijańskiej, Warszawa 1990.
  • Leksykon symboli, pod red. Jarosiński R., Warszawa 1991.

(aut. Izabela Ozga)

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony