Zapowiedź

Z encyklopediafantastyki.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zapowiedź (2009)

Alex Proyas
Knowing

Zapowiedz.jpg
Scenariusz: Ryne Douglas Pearson
Juliet Snowden
Stiles White
Muzyka: Marco Beltrami
Zdjęcia: Simon Duggan
Występują: Nicolas Cage
Chandler Canterbury
Rose Byrne
Lara Robinson
D.G. Maloney
Nadia Townsend
Produkcja: Australia
USA
Typ film
Gatunek science fiction thriller
Czas 121 min.


Zapowiedź (org. Knowing) australijsko-amerykańsko-brytyjski thriller science fiction z 2009 roku.

Spis treści

Fabuła

1959 rok. W trakcie uroczystości otwarcia nowej szkoły uczniowie rysują swoje wyobrażenia o świecie przyszłości. Ich rysunki zostają włożone do specjalnej kapsuły i zakopane. Pół wieku później nowi uczniowie przeglądają zawartość kapsuły. Okazuje się, że jedna z kartek zawiera coś więcej, niż tylko dziecięcą fantazje. Szereg tajemniczych cyfr trafia do rąk słynnego profesora astrofizyki Johna Koestlera (Nicolas Cage). Dokonuje on niezwykłego odkrycia - na kartce zapisano, i to z zadziwiającą dokładnością, daty oraz liczbę ofiar największych kataklizmów, które nawiedziły Ziemię w ciągu ostatnich 50 lat. Studiując głębiej złowieszczy szyfr, John zauważa, że kryje on również zapowiedź kolejnych trzech katastrof, z których ostatnia będzie na skalę światową. John próbuje ostrzec władze o nadchodzących kataklizmach, ale jego zgłoszenie zostanie zignorowane.

Nagrody i nominacje

  • Saturny 2010
    • Najlepszy film sci-fi (nominacja)

Ciekawostki

  • Scena, w której rozbija się samolot, od momentu kiedy pojawia się on na ekranie aż do jej końca, została nakręcona jako jedno ujęcie.
  • Katastrofa lotnicza w której ginie 81 osób ma miejsce w punkcie o położeniu geograficznym 41°41' 71°20'. Akcja filmu dzieje się w Massachusetts, a to położenie jest, w zależności od orientacji północ-południe i wschód-zachód, w Argentynie, na Oceanie Indyjskim, w Kirgistanie lub na wodach stanu Rhode Island.

Źródło

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
Pomoc
Szablony